Minister kultury: jesteśmy zdeterminowani, żeby walczyć o Expo 2022

- Jest to wielka szansa rozwojowa, jest to piękna impreza, która w sobie jednoczy bardzo wiele wymiarów - od gospodarczego po kulturalny - podkreślił Piotr Gliński.

2017-04-05, 14:35

Minister kultury: jesteśmy zdeterminowani, żeby walczyć o Expo 2022

Posłuchaj

Delegacja Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE) w Łodzi. Relacja Doroty Piotrowskiej (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Wszystkie władze państwowe, jak i władze lokalne są zdeterminowane, by walczyć o Expo 2022 - powiedział wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego na konferencji w Łodzi. Miasto to stara się o organizację tzw. małego Expo 2022.

Piotr Gliński przyjechał do Łodzi z Warszawy pociągiem wraz z członkami misji ewaluacyjnej Międzynarodowego Biura Wystaw (BIE), m.in. sekretarzem Biura Vincente Loscertalesem oraz prezydentem BIE Steenem Christensenem, a także dziennikarzami.

Następne przedstawiciele BIE wraz z ministrem i prezydent Łodzi Hanną Zdanowską udali się do zrewitalizowanej elektrociepłowni EC1, w której powstały najnowocześniejsze w Polsce planetarium oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej.

"

Piotr Gliński Wszystkie władze państwowe, jak i władze lokalne są zdeterminowane, by walczyć o Expo 2022. Jest to wielka szansa rozwojowa, jest to piękna impreza, która w sobie jednoczy bardzo wiele wymiarów - od gospodarczego po kulturalny

- W ciągu ostatnich dni odbyliśmy wraz z misją szereg spotkań. Misja została przyjęta przez premier Beatę Szydło, marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego. Będzie także przyjęta w piątek, w ostatnim dniu naszej wizyty, przez prezydenta Andrzeja Dudę - wskazał szef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Jak zaznaczył, jest bardzo zadowolony z tych spotkań, bo "one potwierdzają naszą wspólną mobilizację i zdecydowanie, jeżeli chodzi o kwestie organizacji".

Trzeba pozyskać głosy

Kandydaturę Łodzi w listopadzie ubiegłego roku na sesji Światowego Biura Wystaw (BIE) w Paryżu zgłosił oficjalnie wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

REKLAMA

Głosowanie w sprawie przyznania Łodzi prawa do organizacji Expo 2022 odbędzie się pod koniec 2017 roku. Kluczowym zadaniem strony polskiej jest obecnie pozyskanie głosów 169 krajów członkowskich BIE. Do uzyskania tego prawa potrzebnych będzie 50 proc. głosów plus jeden.

Wystawa ma zostać zorganizowana na obszarze niemal 27 ha tzw. Nowego Centrum Łodzi (NCŁ) obejmującym tereny pokolejowe między ulicami: Kilińskiego i Kopcińskiego oraz Tuwima i Narutowicza. Samo NCŁ to największy program urbanistyczny i rewitalizacyjny w historii miasta, obejmujący ok. 100 ha w ścisłym centrum.

Na terenie NCŁ w grudniu 2016 roku otwarto nowy, podziemny dworzec Łódź Fabryczna z węzłem multimodalnym. W jego sąsiedztwie znajduje się zrewitalizowana elektrociepłownia EC1.

Wyjątkowość Expo 2022 w Łodzi polegać ma na tym, że wystawa nie będzie budowana od podstaw na obrzeżach miasta, lecz powstanie w ścisłym jego centrum.

REKLAMA

Władze Łodzi zakładają, że tylko ok. 30 proc. obiektów wzniesionych na potrzeby Expo ma mieć charakter tymczasowy - większość pawilonów, apartamentów dla obsługi czy infrastruktury związanej z bezpieczeństwem i spędzaniem wolnego czasu po zakończeniu Expo ma być przekształcona na biura, mieszkania, punkty o charakterze usługowym czy handlowym.

***

International Expo, czyli tzw. małe Expo, są organizowane co pięć lat między wystawami światowymi i mają tematykę ograniczoną do jednego konkretnego problemu.

Najbliższe "małe Expo" odbędzie się latem 2017 roku w Astanie (Kazachstan). Jego temat to "Future Energy", czyli problematyka związana m.in. z pozyskiwaniem energii, globalnym ociepleniem i zmianami klimatu.

kk

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej