Bruksela: konferencji na rzecz wsparcia Syrii i regionu. Zebrano 6 mld dolarów
6 miliardów dolarów na pomoc dla Syrii zebrali uczestnicy międzynarodowej konferencji w Brukseli. Poinformowała o tym szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. Spotkanie z udziałem przedstawicieli 70 krajów zorganizowały w Brukseli Unia Europejska i Organizacja Narodów Zjednoczonych.
2017-04-05, 21:01
Posłuchaj
Sama Unia obiecała przekazać miliard 300 milionów dolarów. Wcześniej polski minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski mówił dziennikarzom w Brukseli, że Warszawa będzie chciała w tym roku przeznaczyć kilkanaście milionów euro.
Powiązany Artykuł
![wojna syria 1200.jpg](http://static.prsa.pl/images/62622eca-1de7-4f24-b697-4b9ed27e1852.jpg)
Kolejny atak chemiczny w Syrii: zginęły 72 osoby. "Ta wojna to zagrożenie dla nas wszystkich"
Pieniądze zostaną wykorzystane na najpilniejszą pomoc dla Syryjczyków. Chodzi zarówno o pomoc humanitarną, jak i pomoc dla uchodźców, którzy mieszkają w krajach sąsiadujących z Syrią. ONZ ocenia, że jest ich co najmniej 5 milionów.
Zadeklarowana dzisiaj przez uczestników konferencji w Brukseli suma jest niższa od oczekiwań. ONZ szacuje bowiem, że na pomoc Syryjczykom potrzeba do końca roku co najmniej 8 miliardów dolarów.
REKLAMA
Wojna domowa w Syrii trwa już ponad sześć lat i określana jest mianem największej katastrofy humanitarnej od czasów II wojny światowej. Kosztowała życie co najmniej 310 tysięcy osób, a ponad 11 milionów Syryjczyków zmusiła do opuszczenia domów.
Szef polskiego MSZ na konferencji
W konferencji udział wzięła także polska dleegacja z ministrem spraw zagranicznych Witoldem Waszczykowskim na czele. - Pragniemy wyrazić solidarność z mieszkańcami Syrii i jednocześnie zapewnić o naszej determinacji w dążeniu do zakończenia ich cierpienia. Stawiamy przed sobą wizję pokoju, pojednania i stabilności, na którą zasługują Syryjczycy w swojej ojczyźnie - podkreślił minister Witold Waszczykowski w swoim wystąpieniu podczas Konferencji na rzecz wsparcia Syrii i regionu w Brukseli.
REKLAMA
Strona polska zadeklarowała realizację Pakietu pomocy humanitarnej na rzecz Bliskiego Wschodu, który rząd RP zatwierdził w poprzednim roku. - Przypomniałem nasze działania w ubiegłym roku, przypomniałem ile w pierwszym kwartale przeznaczyliśmy na pomoc - jest to około 5 milionów euro. Za kilka tygodni wybieram się do Libanu, gdzie zapowiem dalszą pomoc na ten rok. Chcielibyśmy, aby było to kilkanaście milionów euro - mówił szef polskiej dyplomacji podczas krótkiego spotkania z mediami.
Wkład finansowy naszego kraju ma być przeznaczony na realizację kompleksowych działań na rzecz osób przebywających w Syrii oraz uchodźców, osób wewnętrznie przesiedlonych i przyjmujących ich społeczności na terenie Libanu, Jordanii oraz Iraku. Środki te będą wykorzystane również na wsparcie Regionalnego Funduszu Powierniczego UE w odpowiedzi na Kryzys Syryjski (MADAD). Polska pomoc jest wyrazem solidarności z krajami dotkniętymi kryzysem humanitarnym a jednocześnie stanowi wyraz odpowiedzialnego podejścia do wyzwania, jakim stał się kryzys migracyjny dla państw członkowskich Unii Europejskiej.
Trump: trudno sobie wyobrazić coś gorszego
Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump również potępił atak z użyciem broni chemicznej w Syrii. Podczas konferencji prasowej w Białym Domu prezydent Stanów Zjednoczonych obarczył odpowiedzialnością za tragedię rząd Baszara al-Asada. Powiedział, że tego typu haniebne akty nie mogą być tolerowane.
- Ten atak na dzieci wywarł na mnie ogromne wrażenie. To była okropna, okropna rzecz. Trudno sobie wyobrazić coś gorszego. Mój stosunek do konfliktu syryjskiego i do Asada bardzo się zmienił - mówił.
Prezydent Donald Trump po raz kolejny skrytykował swego poprzednika Baracka Obamę za obecną sytuację w Syrii. Zaznaczył jednak, że zdaje sobie sprawę, iż dzisiaj to na nim spoczywa odpowiedzialność za rozwiązanie konfliktu.
REKLAMA
Zwiększenie pomocy dla ofiar wojny
Konferencja na rzecz wsparcia Syrii i Regionu stanowi kontynuację londyńskiej konferencji na rzecz pomocy dla Syrii i państw regionu, która miała miejsce w lutym 2016 r. oraz trzech wcześniejszych konferencji darczyńców organizowanych na rzecz Syrii w Kuwejcie. Organizatorami spotkania byli Unia Europejska, ONZ, Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia, Katar oraz Kuwejt.
Głównym celem zorganizowanego w Brukseli spotkania było zwiększenie pomocy udzielanej dotkniętej przedłużającym się konfliktem Syrii i sąsiadujących z nią krajów oraz dyskusja na temat sposobów osiągnięcia wewnętrznego porozumienia i odbudowy kraju. Na konferencję zaproszono przedstawicieli ponad 60 krajów oraz 20 organizacji międzynarodowych.
dcz
REKLAMA
REKLAMA