Ataki na miejsca pamięci i konsulat. Rozmowy polsko-ukraińskie w Kijowie

We wtorek w Kijowie odbędzie się posiedzenie Komitetu Konsultacyjnego Prezydentów Polski i Ukrainy.

2017-04-11, 10:08

Ataki na miejsca pamięci i konsulat. Rozmowy polsko-ukraińskie w Kijowie
Sprofanowany polski cmentarz w Bykowni na Ukrainie. Foto: x-news.pl/RUPTLY

Szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski, który przewodniczy polskiej delegacji, poinformował, że podczas dyskusji poruszone zostaną zagadnienia z zakresu polityki bezpieczeństwa, stan realizacji porozumień mińskich i perspektyw rozwoju sytuacji na wschodzie Ukrainy.

- Strona polska poruszy problem ostatnich prowokacji wymierzonych w polskie miejsca pamięci i konsulat w Łucku. Zwróci się także o informacje na temat przebiegu śledztw oraz działań strony ukraińskiej na rzecz poprawy zabezpieczenia tych miejsc na przyszłość - zapowiedział Szczerski.

Jak powiedział, program posiedzenia zawiera również szereg punktów z zakresu współpracy bilateralnej, w tym współpracy gospodarczej. - Osobna sesja zostanie poświęcona tematyce dialogu historycznego pomiędzy Polską a Ukrainą - zaznaczył szef gabinetu prezydenta.

Ataki na polskie miejsca pamięci

Pod koniec marca ostrzelana została siedziba Konsulatu Generalnego Polski w Łucku na północnym zachodzie Ukrainy. Uszkodzona została elewacja budynku, nikt nie ucierpiał.

W związku z atakiem do Ministerstwa Spraw Zagranicznych został wezwany ambasador Ukrainy w Polsce. MSZ poinformowało wówczas, że do czasu spełnienia oczekiwań strony polskiej w sprawie ochrony przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych wszystkie polskie urzędy konsularne na Ukrainie pozostaną zamknięte.

We wtorek tydzień temu polskie urzędy konsularne na Ukrainie wznowiły działalność w związku z tym, że - jak podał resort spraw zagranicznych - strona ukraińska "podjęła niezbędne środki dla zapewnienia bezpieczeństwa zarówno pracowników służby zagranicznej RP, jak i przedstawicielstw dyplomatyczno-konsularnych RP na terytorium tego kraju".

Oburzenie w związku z ostrzelaniem polskiego konsulatu wyrazili prezydent Ukrainy Petro Poroszenko i minister spraw zagranicznych tego kraju Pawło Klimkin.

Poroszenko w rozmowie telefonicznej z prezydentem Andrzejem Dudą poinformował o wzmocnieniu ochrony placówek dyplomatycznych oraz miejsc pamięci historycznej na Ukrainie. Zaproponował także włączenie polskich specjalistów do śledztwa w sprawie ostrzelania konsulatu.

Śledztwo w sprawie zeszłotygodniowego incydentu prowadzi Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Toczy się ono z paragrafu mówiącego o terroryzmie.

REKLAMA

x-news.pl, UA 1+1

W styczniu na zachodniej Ukrainie doszło do zniszczenia pomnika Polaków pomordowanych w 1944 roku we wsi Huta Pieniacka przez oddziały ukraińskiej dywizji SS-Galizien. Znajdujący się tam krzyż został wysadzony w powietrze, a tablice z nazwiskami ofiar zamalowano farbą.

x-news.pl, RUPTLY

W styczniu także pomazano czerwoną farbą polską i ukraińską część cmentarza ofiar NKWD w Bykowni, na którym znajduje się polski cmentarz ofiar zbrodni katyńskiej.

W lutym nieznani sprawcy oblali czerwoną farbą konsulat Polski we Lwowie, a na jego parkanie pozostawiono napis "Nasza ziemia". W tym samym miesiącu, po odnowieniu przez miejscową ludność, pomnik w Hucie Pieniackiej ponownie został zdewastowany.

x-news.pl, RUPTLY

W marcu we Lwowie wymazano farbą pomnik zamordowanych przez hitlerowców w 1941 roku profesorów lwowskich oraz w taki sam sposób sprofanowano pomnik polskich ofiar zbrodni w miejscowości Podkamień w obwodzie lwowskim. W obu miejscach pojawił się napis "Śmierć Lachom". W Podkamieniu na krzyżu namalowano swastykę. Miejscowe władze usunęły ślady działalności wandali.

Wszystkie te incydenty zostały potępione przez władze w Kijowie, które oceniają, że stoi za nimi "strona trzecia" dążąca do wywołania konfliktu między Polską i Ukrainą. Jako zleceniodawców wskazuje się rosyjskie służby specjalne.

REKLAMA

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej