W stolicy o przyszłości Partnerstwa Wschodniego

Partnerstwo Wschodnie powinno stać się jednym z priorytetów Unii Europejskiej - takiego zdania są ministrowie spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej i Partnerstwa Wschodniego, którzy spotkali się w Warszawie. W rozmowach wzięli też udział szefowie MSZ z innych państw: Chorwacji, Estonii, Rumunii i Szwecji oraz unijny komisarz do spraw europejskiej polityki sąsiedztwa i negocjacji akcesyjnych Johannes Hahn. W audycji Spojrzenie Na Wschód mówił o tym dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

2017-04-12, 15:44

W stolicy o przyszłości Partnerstwa Wschodniego

Posłuchaj

12.04.2017 Nowy rozdział w Partnerstwie Wschodnim. Gość: dr Paweł Kowal z Instytutu Studiów Politycznych Polskiej Akademii Nauk.
+
Dodaj do playlisty

Główny cel warszawskiego spotkania to przygotowanie do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli i nakreślenie ram unijnej polityki wobec państw położonych na Wschód od Wspólnoty. Spośród 6 krajów Partnerstwa trzy: Ukraina, Gruzja i Mołdawia mają podpisane umowy stowarzyszeniowe z Unią Europejską. Azerbejdżan, Armenia i Białoruś pozostają poza tym procesem.

Partnerstwo Wschodnie to program, który określa wymiar wschodni polityki Unii Europejskiej w ramach Europejskiej Polityki Sąsiedztwa. Projekt był ideą Polski i Szwecji. Jego realizację rozpoczęto w 2009 roku.

Dr Kowal wskazywał, że relacje z krajami Partnerstwa, mimo wspólnego worka, toczą się z każdym państwem oddzielnie. – Trzeba trochę zmienić politykę, by to podejście indywidualne było jeszcze bardziej znaczące – ocenił. Ponadto, jego zdaniem, w działania należy mocniej włączyć Szwecję, a co najważniejsze, zrobić podsumowanie tego, co dotychczas udało się zrobić. – Mam wrażenie, że pierwsza faza przechodzi do historii w klimacie pewnej krytyki, niedosytu, to błędne ścieżki. My powinniśmy eksponować, że jest jakiś moment rozliczenia, pokazywać sukcesy i zastanowić się co dalej – wyjaśniał.

W ocenie gościa, nowe partnerstwo wschodnie powinno polegać na dodaniu „widzialnych znaków”. – Inicjatyw, wyraźnych, które będą widzialne dla wszystkich, w których Zachód będzie miał interes, a które będą oddziaływały na opinię publiczną na Wschodzie – przekonywał.

REKLAMA

Według Pawła Kowala, powinien powstać np. duży uniwersytet, który kształciłby obywateli państw Partnerstwa Wschodniego oraz krajów UE. – Chodzi o to, by wspólnie kształcić elitę, według wspólnych standardów. Chodzi o przygotowanie warstwy społecznej do integracji, naukę prawa europejskiego, historii Europy, by odpowiadać też na trendy nacjonalistyczne na wschodzie – mówił.

Ponadto Unia mogłaby wykorzystać także kwestię zdrowia. – Utworzyć dobry instytut, pokazujący możliwości leczenia wybranych chorób. Który mógłby być i miejscem kształcenia i wymiany doświadczeń i sygnału otwarcia na społeczeństwa, które mają mniejszy dostęp do szeroko wyspecjalizowanej medycyny – podkreślił.

Więcej w nagraniu.

Gospodarzem programu był Piotr Pogorzelski.  

REKLAMA

Polskie Radio 24/ip

Spojrzenie na wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

___________________ 

Data emisji: 12.04.2017

Godzina emisji: 15:35


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej