Reforma szkolnictwa wyższego. "Koniec z masowością kształcenia na uczelniach"
Reforma nauki i szkolnictwa wyższego wchodzi w życie za półtora roku, ale uczelnie będą miały czas na wdrożenie zmian. - Będą ewolucyjne - zapewniał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin. Jak te zapowiedzi przyjęły środowiska akademickie? Gościem Polskiego Radia 24 był Grzegorz Kądzielawski, szef gabinetu politycznego wicepremiera Gowina.
2017-04-21, 14:40
Posłuchaj
Ustawa 2.0, to kolejny etap i konsekwencja reformy edukacji. Ma ona przygotować młodych ludzi do potrzeb rynku pracy i dostosować do wyzwań gospodarki. - Przede wszystkim musimy skończyć z masowością kształcenia. Pieniądze nie mogą iść za studentem – móiwł Grzegorz Kądzielawski.
Do tej porty uczelniom opłacało się przyjmować jak największą liczbę studentów. Teraz, jak podkreślił Grzegorz Kądzielawski, proporcje zostaną odwrócone. - Na jednego pracownika naukowego będzie przypadać 11 – 13 studentów i to jest optymalny model, który sprawdził się w wielu europejskich krajach. Niweluje to również zjawisko "martwych dusz", czyli osób które formalnie nie zostały skreślone z listy studentów – tłumaczył ekspert.
Zdaniem gościa audycji zmiana algorytmu i naliczania dotacji dla uczelni mogła wywołać duże kontrowersje w środowisku akademickim, tak jak ma to miejsce z reformą na niższych szczeblach edukacji. - Cieszymy się, że tak się nie stało. Zakładam, że przyczyną tego były szerokie konsultacje, które prowadzimy od wielu miesięcy z wybranymi uczelniami.
Gospodarzem audycji był Krzysztof Grzybowski
REKLAMA
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 21.04.17
Godzina emisji: 13.09
REKLAMA
REKLAMA