200 polskich firm na targach Hannower Messe 2017
Za nami pierwszy dzień 70., jubileuszowych targów przemysłowych Hannover Messe 2017. W tym roku Polska jest krajem partnerskim tego wydarzenia.
2017-04-24, 20:10
Posłuchaj
Na targach ze swoimi produktami prezentuje się blisko 200 firm z naszego kraju, - w tym start-upy a także m.in. województwa, czy specjalne strefy ekonomiczne.
Jak z Hanoweru relacjonuje Dominik Olędzki, premier Beata Szydło, otwierając polskie stoisko, mówiła o szczególnym znaczeniu Polski jako kraju partnerskiego na tegorocznych targach.
− Cieszę się, że będziemy mogli zaprezentować naszą nowoczesną technologię, to co w Polsce jest realizowane przez program rządowy, mówiła Beata Szydło.
Powiązany Artykuł
Za nami pierwszy dzień 70., jubileuszowych targów przemysłowych Hannover Messe 2017. W tym roku Polska jest krajem partnerskim tego wydarzenia.
Jak podkreśliła, stoisko SciTech Poland pokazuje to, co mamy najlepsze w polskich badaniach i w polskiej nauce.
− Polski rząd stawia bardzo mocno na gospodarkę i rozwój - mówiła premier. Jak dodała, realizowany przez rząd Plan Odpowiedzialnego Rozwoju ma m.in. pobudzać łączenie gospodarki i nauki.
REKLAMA
− Robimy wszystko, by te dwie dyscypliny zaczęły w pewnym momencie bardzo mocno kooperować - zaznaczyła.
Podkreśliła, że polskiemu rządowi zależy na tym, by to, co powstaje na uczelniach, w zaciszach gabinetów i w laboratoriach, trafiało do gospodarki.
Polska ważniejszym partnerem dla Niemic od Rosji
Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślał znaczenie współpracy gospodarczej Polski i Niemiec.
− Już dzisiaj jesteśmy ważniejszym partnerem niż Rosja z punktu widzenia handlowego, eksport niemiecki do Polski wynosi ponad 50 mld euro, a do Rosji – 22-23 mld euro, mówił wicepremier.
Powiązany Artykuł
Hannover Messe 2017: inauguracja polskiego stanowiska na targach. Damy się poznać światu z innej strony?
Po raz pierwszy na targach prezentujemy nasze środowisko naukowe, zaznaczał wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego, Jarosław Gowin.
REKLAMA
Innowacyjne urządzenia na polskim stoisku
Na targach wystawia się blisko 200 firm z naszego kraju, to dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Na polskim stoisku prezentowane są m.in. rozwiązania związane z elektromobilnością.
Wśród nich m.in. firma Eco Energetyka z Zielonej Góry, produkująca infrastrukturę do ładowania pojazdów elektrycznych.
Akademia Morska w Szczecinie prezentuje na targach innowacyjne urządzenia do pozyskiwania energii.
Konrad Frontczak, prezes centrum innowacji uczelni, mówi, że jego uczelnia pracuje nad rozwiązaniami, dzięki którym można pozyskiwać energię z fal morskich.
REKLAMA
− Nikt jeszcze takich urządzeń nie produkuje, my wraz z dwoma przedsiębiorstwami chcemy je wynaleźć, mówi Frontchak.
Energię można będzie też pozyskiwać z czarnego proszku. Jak zaznacza Marcin Saski z Instytutu Chemii Fizycznej Polskiej Akademii Nauk.
− Na naszym stanowisku prezentujemy czarny proszek, nazywany perowskitem halogenkowym, który w niedługiej przyszłości zastąpi krzem w przemyśle fotowoltaicznym. Pozwoli on na uzyskiwanie energii z energii słonecznej, mówi Marcin Saski.
Na targach zaprezentowano też ultraszybki laser femtosekundowy. Jak wyjaśnia dr. Tomasz Kardaś z Polskiej Akademii Nauk, klaser daje impulsy w takich czasach, w których zachodzą reakcje chemiczne w cząsteczkach.
REKLAMA
I dodaje, że jest on bardzo odporny na warunki zewnętrzne, drgania, zmiany temperatur i nadaje się do mikroobróbki przemysłowej.
W Hannowerze nie brakuje tez polskich rozwiązań do podboju Kosmosu – łazików marsjańskich.
Polskie Radio jest patronem obecności Polski jako kraju partnerskiego na targach Hannover Messe 2017.
Z Hannoweru Dominik Olędzki, jk
REKLAMA
REKLAMA