Wózek inwalidzki to nie koniec życia
Uraz rdzenia kręgowego. W wielu przypadkach wyrok jest jeden: niedowład i wózek inwalidzki. Jednak, jak pokazują działania Fundacji Aktywnej Rehabilitacji, problemy związane brakiem możliwości chodzenia nie przekreślają szansy na korzystanie z pełni życia. Gośćmi audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja byli Rafał Skrzypczyk i Monika Brzezińska, przedstawiciele FAR.
2017-04-29, 10:21
Posłuchaj
Fundacja Aktywnej Rehabilitacji (FAR) działa w Polsce od niemal 30 lat. W 1988 roku odbył się w naszym kraju pierwszy obóz dla niepełnosprawnych, prowadzony przez polskich i szwedzkich instruktorów. Fundacja od tego czasu organizuje obozy, które pomagają „wózkowiczom” w dostosowaniu się do nowych realiów życia.
Jak podkreślał w Polskim Radiu 24 Rafał Skrzypczyk, w dużej mierze fundacja działa na zasadzie „wózkowicze wózkowiczom”. – Głównymi twórcami naszej inicjatywy są użytkownicy wózków. Oni najlepiej wiedzą, czego potrzebują – mówił gość audycji Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja.
W pracy z osobami niepełnosprawnymi ważną rolę odgrywają również pełnosprawni pracownicy i wolontariusze. – Często ludzie, którzy przyjeżdżają na nasz obóz, są bezbronni. Potrzebują pomocy osób trzecich, osób, które stworzą bezpieczne warunki do tego, by mogli bezpiecznie uczyć się nowej rzeczywistości – wyjaśniała Monika Brzezińska
Mimo że życie bez możliwości poruszania się na własnych nogach dla wielu „wózkowiczów” jest dużym ciosem, FAR pokazuje, że takie osoby mogą normalnie funkcjonować w społeczeństwie. – Pokazujemy, że pomimo niepełnosprawności można nadal się realizować w różnych sferach, w pracy czy sporcie – wskazywał Rafał Skrzypczyk.
REKLAMA
Więcej w całej rozmowie.
Gospodarzem audycji był Maciej Woźniakiewicz.
Polskie Radio 24/mp
Społeczeństwo Obywatelskie: Reaktywacja w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
REKLAMA
_____________________
Data emisji: 29.04.17
Godzina emisji: 0.06
REKLAMA