Oszczędzający w bankach mają coraz trudniej

Lokaty bankowe dają najniższe w historii odsetki I niestety ciągle spadają.

2017-05-09, 14:03

Oszczędzający w bankach mają coraz trudniej
Zdjęcie ilustracyjne . Foto: Melpomene/Shutterstock.com

Posłuchaj

O tym ile można zarobić na lokatach w radiowej Jedynce (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Tylko niewiele ponad procent w skali roku zarobi osoba, która zaniesie do banku pieniądze na przeciętny depozyt. Tak niskiego oprocentowania jeszcze nie było.

- Są rzeczywiście rekordowo niskie. Dysponujemy danymi sporządzonymi przez Narodowy Bank Polski, z których wynika, że średnie oprocentowanie lokat do 2 lat wynosi 1,5 proc.. W praktyce oprocentowanie jest bardziej zróżnicowane. Możemy spotkać lokaty wyżej oprocentowane na krótki czas. Są one dostępne przede wszystkim w małych i nowych bankach. Jest kilka takich banków, które mają niedługą historię i oferują one oprocentowanie o wartości między 2 proc. a 3,5 proc. - mówi Roman Przasnyski główny analityk Gerda Broker.

Trzeba zapłacić podatek

Ale podawane przez banki oprocentowanie to zawsze oprocentowanie  brutto - zyskiem trzeba się jeszcze podzielić z fiskusem.

- Od zysków musimy zapłacić tzw. podatek Belki. Z odsetek, które zarobiły, bank będzie zobowiązany pobrać 19 proc. podatku. Czyli wypłata będzie niższa, niż sobie wyliczymy na podstawie nominalnego oprocentowania. Dziś inflacja wynosi 2 proc., więc osoby, które założyły lokatę rok temu na przykład z oprocentowaniem 1,5 proc., realnie straciły, ponieważ realna wartość pieniądza się obniżyła - dodaje Michał Krajkowski główny analityk, Notus Doradcy Finansowi.

REKLAMA

Lokaty będą oprocentowane jeszcze niżej?

A niestety jak dodaje Roman Przasnyski  - banki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa w obniżaniu oprocentowania lokat bankowych.

- Największe banki, o największej ilości placówek, rozbudowanej sieci i dużej liczbie klientów, cieszące się największym zaufaniem i rozpoznawalnością mogą sobie jeszcze pozwolić na obniżanie odsetek, nawet do kilku dziesiątych procenta – ocenia.

I dlatego warto poszukać alternatywy. Z tych bezpiecznych - to na przykład obligacje Skarbu Państwa, które mają oprocentowanie powyżej dwóch procent. Więcej możemy zarobić na obligacjach firm, ale takie inwestycje są już bardziej ryzykowne - dodaje Michał Krajkowski.

Sposobów na inwestowanie mamy bardzo wiele – natomiast pamiętajmy o tym, że przy tych bardziej ryzykownych musimy się liczyć ze cześć środków, a nawet całość możemy stracić.

REKLAMA

Ale mimo, że dziś lokaty to kiepski interes to nadal boimy się innych sposobów na inwestowanie - nawet tych alternatywnych form bezpiecznego oszczędzania.

Wartość pieniędzy trzymanych przez klientów w bankach w Polsce rośnie od lat. W ciągu ostatnich 12 miesięcy zwiększyła się o 8 proc., do rekordowych 723 mld zł na koniec marca - wynika z danych Narodowego Banku Polskiego.

Justyna Golonko, abo

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej