„Szpital nie jest firmą - nie może traktować pacjenta i pracownika jako kosztów”
8 maja obchodzony jest Dzień Położnej, a 12 maja Międzynarodowy Dzień Pielęgniarki. O sytuacji pielęgniarek i położnych mówili w Polskim Radiu 24 Sebastian Irzykowski z Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych oraz Maria Ochman z NSZZ „Solidarność”.
2017-05-12, 11:26
Posłuchaj
Pielęgniarek w wieku emerytalnym w Polsce (pow. 61. roku życia) jest niespełna 20 proc., natomiast młodych, które mogą ich zastąpić jest tylko 5,53 proc. (w wieku 21-30 lat). W Polsce jest ponad 250 tysięcy pielęgniarek i położnych. Jednak jesteśmy w ogonie Europy pod względem liczby pielęgniarek na tysiąc mieszkańców, w Polsce - to 5,2 pielęgniarek, a średnia unijna to 10 pielęgniarek. W krajach Skandynawskich i Szwajcarii na tysiąc mieszkańców jest 16-18 sióstr, w Czechach i Słowenii - 8.
Według Marii Ochman trzeba pamiętać, że pielęgniarki to nie tylko walka o pieniądze. – Nie możemy na pielęgniarstwo patrzeć tylko z tej perspektywy, ponieważ to deprecjonuje zawód. Pieniądze są niezwykle istotne i pielęgniarkom w Polsce płaci się za mało. Bez państwa i mediów nie odbuduje się roli tego zawodu. Państwo musi przyjąć współodpowiedzialność za warunki zatrudniania – powiedziała Ochman.
Jak podkreślał Sebastian Irzykowski, absolwentom pielęgniarstwa trudno jest odnaleźć miejsce w systemie. – Chodzi o miejsce w szpitalu, przychodni czy innej placówce leczniczej. Pielęgniarki nie mogą znaleźć zatrudnienia w tym systemie. Jedną z przyczyn są pieniądze, ale sprawa jest bardziej skomplikowana. Państwo polskie odsunęło od siebie odpowiedzialność za służbę zdrowia. Szpital nie jest firmą, nie może traktować pacjenta i pracownika jako kosztów – mówił gość Polskiego Radia 24.
Więcej w całej audycji.
REKLAMA
Gospodarzem audycji był Wiesław Molak.
Polskie Radio 24/kk/IAR
______________________
Data emisji: 12.05.2017
Godzina emisji: 10:09
REKLAMA