Pomnik Witolda Pileckiego odsłonięty w Warszawie
Na warszawskim Żoliborzu odsłonięto pomnik rotmistrza Witolda Pileckiego. Monument wzniesiono na skwerze przy Alei Wojska Polskiego u zbiegu z ulicą Bitwy pod Rokitną. Dziś mija 116. rocznica urodzin Witolda Pieckiego.
2017-05-13, 14:52
Posłuchaj
Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że pomnik stanął w szczególnym miejscu. - Niedaleko stamtąd, we wrześniu 1940 roku, Witold Pilecki dobrowolnie dał się schwytać w łapance. Jej ofiary trafiły do obozu Auschwitz. Tam Pilecki zbierał informacje dotyczące niemieckich zbrodni i organizował wśród więźniów konspiracyjną siatkę. Jego raporty trafiły na Zachód - przypomniała prezydent Warszawy.
Wicepremier Mateusz Morawiecki podkreślił znaczenie pielęgnowania pamięci o Witoldzie Pileckim. - Właśnie pamięci po bohaterze komunistyczni oprawcy obawiali się najbardziej. Dlatego po jego zabiciu w maju 1948 roku, stale usuwali ślady po nim z kart historii - podkreślił Mateusz Morawiecki. Ten sam los spotkał wielu jego towarzyszy walki - dodał wicepremier.
Powstanie pomnika zainicjowało cztery lata temu Stowarzyszenie Młodzi dla Polski. Przedstawiciel tej organizacji Grzegorz Kowalczyk mówi, że granitowa bryła oraz wykonana z brązu postać rotmistrza Pileckiego symbolizują walkę o wolną Polskę. - To symbol również tego, że wojna dla Polaków nie skończyła się w 1945 roku - zaznacza Kowalczyk.
Dodaje, że młodzi ludzie pragną brać przykład z niezłomnej postawy Witolda Pileckiego. - Chcemy przypominać o jego wielkim heroizmie i poświęceniu dla ojczyzn" - mówi Kowalczyk. Podkreśla, że dla Stowarzyszenia Młodzi dla Polski odsłonięcie pomnika rotmistrza Pileckiego jest ważnym wydarzeniem, które pokazuje społeczne zaangażowanie w tę inicjatywę.
REKLAMA
Historyk i prezes Fundacji Tadeusz Płużański w rozmowie z IAR wyraził nadzieję, że w Polsce będą powstawały kolejne pomniki upamiętniające rotmistrza Pileckiego. - Na pierwszy jego pomnik czekaliśmy wiele lat - podkreślił Tadeusz Płużański. Przypomniał, że przez długi czas Witold Pilecki był wyklętym bohaterem, a jego pamięć zaczęto przywracać, podobnie jak innych Niezłomnych Żołnierzy, dopiero kilka lat temu.
Witold Pilecki był żołnierzem Armii Krajowej oraz dobrowolnym więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau. Był także autorem raportów o Holocauście. Aresztowany przez bezpiekę w 1947 roku, został oskarżony o działalność szpiegowską, a następnie w pokazowym procesie skazany na śmierć i stracony 25 maja 1948 roku. Trwają poszukiwania jego szczątków.
fc
REKLAMA
REKLAMA