Na co zwrócić uwagę przy zakupie okularów przeciwsłonecznych?
Gdy tylko pojawia się słońce, wiele osób sięga po okulary przeciwsłoneczne. Dla ochrony, dla urody, dla dodania charakteru stylizacji. Nie każde okulary są jednak dla nas zdrowe i nie każde mogą nam pasować.
2017-05-30, 07:55
Odpowiedni filtr
Pamiętajmy, że okulary to nie tylko dodatek do stroju, ale też osłona dla naszych wrażliwych oczu. Dobre soczewki chronią oczy przed szkodliwym promieniowaniem i polaryzują światło słoneczne.
Soczewka ludzkiego oka nie ma zdolności do regeneracji, dlatego powinniśmy sami dbać o nasz wzrok. Trzeba pamiętać, że promienie UV są szkodliwe dla naszych oczu i powinniśmy się przed nimi odpowiednio chronić.
Powiązany Artykuł
Tej wiosny na głowie rządzi... kolor
Promieniowanie ultrafioletowe dzieli się na zakresy:
UVA – 400 do 315 nanometrów
REKLAMA
UVB – 315 do 280 nanometrów
UVC – 280 do 200 nanometrów
Promieniowanie powyżej 290 nanometrów jest wchłaniane przez rogówkę oka, co bardzo szkodzi narządowi wzroku. Może spowodować zapalenie spojówek, uszkodzenie rogówki, a w starszym wieku nawet zaćmę.
Ważne oznaczenia
Do okularów powinna być dołączona informacja o wysokości filtru. Najlepszy jest UV, 400, który pochłania 100% promieniowania słonecznego. Warto też zwrócić uwagę na symbole oznaczające europejskie atesty:
REKLAMA
EN 166:2001
CE
89/686/EWG
EN 1836+A1:2009
REKLAMA
ISO 9001:2000
Ważny jest też kolor soczewki. Zależy od niego to, jakie barwy będziemy widzieć przez szkiełka. Soczewki szare są neutralne i najlepiej odwzorowują rzeczywisty obraz. Brązowe soczewki wyostrzają kontrast i poprawiają głębie ostrości, co sprawia, że oko odpoczywa. Mogą je nosić osoby o wrażliwych oczach. Żółty lub pomarańczowy odcień poprawiają kontrast widzenia dopiero po zmroku. Nadają się dla nocnych kierowców. Zielonego koloru soczewek lepiej się wystrzegać – uniemożliwia prawidłowe odczytywanie kolorów sygnalizacji świetlnej, przez co nie nadaje się dla kierowców.
Okulary za 10 zł?
Eksperci są zgodni co do faktu, że za 10, a nawet 20 złotych nie można wyprodukować dobrej jakości okularów przeciwsłonecznych, które będą dla nas bezpieczne. Kupując okulary bez odpowiedniego filtra nie pomożemy sobie, a wręcz zaszkodzimy. Ciemne szkła powodują rozszerzanie źrenic i pochłanianie przez nie światła. Bez odpowiedniej ochrony oko może ulec uszkodzeniu.
Kategoria filtru
Przy zakupie okularów możemy też spotkać się z symbolami cat.1, cat.2, cat.3 lub cat.4. Oznaczają one kategorię filtra zastosowanego w okularach, czyli ilość światła przepuszczanego przez soczewki. Zwykle stosuje się skalę od 1 do 4 (filtr kategorii 1 przepuszcza ok. 40 % światła, a kategorii 4 – ok. 8%). Ten wskaźnik powinno się dostosowywać do stopnia nasłonecznienia i do warunków, w jakich będziemy przebywać.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Obcinanie włosów bez utraty ich długości
Dobrze dopasowane
Gdy kupujemy okulary chcemy, by pasowały do naszego kształtu twarzy i nie wyglądały karykaturalnie. Istotny jest nie tylko odpowiedni filtr chroniący nasze oczy, ale i dopasowanie oprawek tak, by stały atrakcyjnym dodatkiem do stroju.
Twarz owalna jest najczęściej spotykana. Ten kształt uważany jest za idealny, więc pasuje do niego każdy rodzaj oprawek. Nie powinny być jednak szersze niż szerokość twarzy. Zbyt pociągłe kształty mogą też dodatkowo wydłużyć twarz.
Twarz trójkątna najlepiej wygląda w oprawkach z zaokrąglonymi kształtami lub z wyraźnie zarysowanymi poziomymi liniami. Polecane są też tzw. ''leonki'', które przy trójkątnej twarzy są szczególnie polecane i zaokrąglają rysy.
Twarz okrągła. Osoby o krągłych policzkach powinny unikać poprawek wąskich i okrągłych. Takie okulary poszerzają twarz, przez co zaokrągla się jeszcze bardziej. Do takiego kształtu pasują oprawki prostokątne, o wyraźnie zarysowanych kantach, które optycznie wydłużą twarz.
REKLAMA
Twarz kwadratowa będzie ładnie wyglądać w okularach, jeśli będą one miały okrągłe oprawki. Idealnie będą pasowały również tzw. kocie, czyli z lekko uniesionymi zewnętrznymi krawędziami. Górna linia soczewek powinna znajdować się wysoko, najlepiej nad brwiami, wydłuża to twarz. Sprawdzą się też tzw. ''muchy''.
Zasada jest taka, że kształt oprawek powinien być inny niż kształt twarzy. Blondynki wspaniale wyglądają w granatowych okularach, a oprawki brązowe są idealne dla rudych i brunetek.
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA