"Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów". "Lekcja RP" w Pałacu Prezydenckim
W Pałacu Prezydenckim odbędzie się w piątek (godz. 12) "Lekcja RP" pod tytułem "Tadeusz Kościuszko - bohater dwóch narodów w historii, sztuce i pamięci pokoleń".
2017-05-26, 07:15
W tym roku przypada 200. rocznica śmierci generała, polskiego i amerykańskiego bohatera narodowego, niezłomnego bojownika w walkach o niepodległość. Był przywódcą insurekcji kościuszkowskiej i uczestnikiem wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.
Lekcja ma związek z ustanowionym przez Sejm Rokiem Tadeusza Kościuszki.
W latach 70. XVIII wieku Tadeusz Kościuszko walczył o wolność kolonii północnoamerykańskich. Fortyfikował Filadelfię i obozy amerykańskiej armii. Za męstwo podczas oblężenia Saratogi, otrzymał stopień generała brygady. Kierował budową twierdzy West Point, był naczelnym inżynierem armii.
Ceniony przez George'a Waszyngtona, Benjamina Franklina i Thomasa Jeffersona, otrzymał obywatelstwo amerykańskie i ziemię.
Po powrocie do kraju walczył w wojnie polsko-rosyjskiej w 1792 roku, w której odznaczył się w kilku bitwach, w tym pod Zieleńcami. Otrzymał Order Orła Białego.
REKLAMA
Był Najwyższym Naczelnikiem Siły Zbrojnej Narodowej w czasie insurekcji 1794 roku, nazwanej od jego imienia - kościuszkowską. Jedną z największych i najważniejszych walk tego okresu była bitwa pod Racławicami, gdzie generał zaatakował i rozbił wojska rosyjskie.
Ranny pod Maciejowicami, dostał się do rosyjskiej niewoli. Uwolniony przez cara Pawła I, udał się na emigrację.
Zmarł 15 października 1817 roku w Szwajcarii. W 1819 roku jego prochy pochowano w krypcie św. Leonarda Katedry Wawelskiej. Serce Naczelnika spoczywa na Zamku Królewskim w Warszawie. W Krakowie usypano w latach 1820-1823 Kopiec Kościuszki.
***
"Lekcja RP" to projekt edukacyjny realizowany przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.
Polega on na organizacji w trakcie roku szkolnego lekcji w Pałacu Prezydenckim, skierowanych głównie do młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych z całej Polski.
REKLAMA
Tematyka "Lekcji RP" oprócz bezpośrednich odniesień do polskiej historii skupia się ponadto na zjawiskach społecznych i postaciach mających wpływ na otaczającą rzeczywistość. Wśród prelegentów, będących specjalistami w swoich dziedzinach, są często ludzie nauki, kultury i sportu.
Od września 2016 roku każda lekcja jest transmitowana online na stronie www.prezydent.pl.
kk
REKLAMA