Prezydent Andrzej Duda w Gruzji. Deklaracja o pogłębieniu współpracy

Znaczenie polityki otwartych drzwi w NATO i potrzebę zrobienia kolejnego kroku w dążeniu Gruzji do członkostwa w Sojuszu podkreślili prezydenci Polski i Gruzji, Andrzej Duda i Giorgi Margwelaszwili, w deklaracji przyjętej we wtorek w Tbilisi.

2017-05-30, 12:13

Prezydent Andrzej Duda w Gruzji. Deklaracja o pogłębieniu współpracy
Prezydent Andrzej Duda i prezydent Gruzji Giorgi Margwelaszwili podczas ceremonii powitania w Tbilisi. Foto: PAP/Paweł Supernak

W dokumencie upamiętniającym 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją zaznaczono, że nasz kraj w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

"Podkreślamy znaczenie kontynuowania przez NATO polityki otwartych drzwi i potrzebę zrobienia kolejnego kroku w procesie członkostwa Gruzji w Sojuszu" - zaznaczyli Duda i Margwelaszwili. Zgodzili się kontynuować współpracę na rzecz wzmacniania bezpieczeństwa euroatlantyckiego zgodnie z "postanowieniami szczytu NATO w Warszawie".

Gruzja zaznaczyła w deklaracji, że docenia polskie starania w promowaniu swojego członkostwa w NATO oraz inicjatywy podejmowane na rzecz zbliżenia Tbilisi do Unii Europejskiej.

REKLAMA

Współpraca w ramach Partnerstwa Wschodniego

Obie strony uznały, że umowa stowarzyszeniowa pomiędzy Gruzją a UE nie stanowi "ostatecznego celu gruzińskiej współpracy z Unią Europejską". "Uznając wyjątkowy wkład Polski w Partnerstwo Wschodnie, pozostajemy zaangażowani na rzecz pełnego wykorzystania potencjału tej inicjatywy i zapewnienia dalszego rozwoju relacji pomiędzy UE a Gruzją" - czytamy w dokumencie.

Podkreślono znaczenie zbliżającego się szczytu Partnerstwa Wschodniego w Brukseli. Prezydenci zgodzili się, że należy wyznaczyć perspektywę dalszej współpracy z UE w ramach PW dla każdego z krajów objętych programem, uwzględniając poziom zaangażowania każdego z nich.

Korespondencja Wojciecha Cegielskiego z Gruzji

REKLAMA

Partnerstwo Wschodnie to realizowany od 2008 r. unijny projekt, mający na celu pogłębianie współpracy z Białorusią, Ukrainą, Mołdawią, Gruzją, Armenią i Azerbejdżanem. Projekt został zainicjowany przez Polskę i Szwecję.

100 lat relacji

Prezydenci podkreślili, że bliskie relacje wykraczają poza ostatnie ćwierćwiecze i są głęboko zakorzenione w historii. Jak przypomnieli, Polska była jednym z kilku krajów, w których Gruzja ustanowiła swoją misję dyplomatyczną po uzyskaniu niepodległości od Imperium Rosyjskiego.

"Dla uczczenia chwalebnych 100 lat historii naszych wspólnych relacji prezydent Polski i prezydent Gruzji rozszerzają swój honorowy patronat na Polsko-Gruzińską Komisję Historyków" - czytamy w dokumencie.

"Jesteśmy tu, by wyrazić naszą solidarność"

W deklaracji przypomniano słowa byłego prezydenta Polski Lecha Kaczyńskiego, który podczas wizyty w Tbilisi 12 sierpnia w 2008 roku powiedział: "Jesteśmy tu, by wyrazić naszą solidarność".

REKLAMA

Prezydent Kaczyński zorganizował wyjazd do Gruzji podczas wojny z Rosją w Osetii Południowej w 2008 roku, w którym uczestniczyli także ówcześni prezydenci: Ukrainy - Wiktor Juszczenko, Litwy - Valdas Adamkus, Estonii - Toomas Ilves oraz premier Łotwy Ivars Godmanis. Był to gest solidarności z Gruzją.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej