To jeden z priorytetów naszej polityki zagranicznej. W piątek głosowanie w sprawie wyboru Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ

W piątek około godziny 16 czasu polskiego Zgromadzenie Ogólne ONZ zdecyduje, czy Polska będzie niestałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-2019. Do wyboru potrzebny jest głos co najmniej 129 państw.Wyborom będzie przyglądał się m.in. szef MSZ Witold Waszczykowski.

2017-06-01, 18:01

To jeden z priorytetów naszej polityki zagranicznej. W piątek głosowanie w sprawie wyboru Polski do Rady Bezpieczeństwa ONZ
Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski . Foto: PAP/Jakub Kamiński

Od czasu, gdy w grudniu 2016 r. z ubiegania się o miejsce w RB ONZ zrezygnowała Bułgaria, Polska jest jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej, której tradycyjnie przypada jedno z dziesięciu miejsc w Radzie.

"

Witold Waszczykowski Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to instrument oddziaływania na świat, który daje możliwość politycznego wpływu na rozwiązywanie konfliktów międzynarodowych

W celu zdobycia niestałego miejsca w Radzie konieczne będzie uzyskanie minimum 2/3 (129) głosów państw obecnych i głosujących w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ.

Niestałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ to instrument oddziaływania na świat, który daje możliwość politycznego wpływu na rozwiązywanie konfliktów międzynarodowych - powiedział  w Nowym Jorku szef MSZ Witold Waszczykowski.

- Oczywiście, członkostwo ani w NATO, ani w Unii Europejskiej, ani teraz w Radzie Bezpieczeństwa nigdy nie było celem. Członkostwa w tych instytucjach były instrumentem, żeby podnieść swoją rangę i żeby realizować cele narodowe, problemy bezpieczeństwa Polski, podnieść współpracę gospodarczą - podkreślił. - To jest instrument oddziaływania na świat - mówił szef polskiej dyplomacji na briefingu.

Jak zaznaczył, obecność w Radzie Bezpieczeństwa ONZ daje możliwość politycznego wpływu na rozwiązywanie konfliktów międzynarodowych. Jest to także "wielka rozpoznawalność w świecie, która może się przełożyć na współpracę gospodarczą" - powiedział Waszczykowski.

REKLAMA

Szef MSZ przypomniał, że państwa wybierane do RB ONZ wyłaniane są z poszczególnych grup regionalnych; Polska należy do grupy państw Europy Wschodniej. - Jeszcze przed rokiem rywalizowaliśmy z Bułgarią. Doszło jednak do porozumienia w ubiegłym roku: Bułgarzy wystawili swoją kandydatkę na sekretarza generalnego ONZ i w zamian za poparcie osobiste, personalne kandydatki uznali, że mogą zrezygnować z rywalizacji z nami o miejsce dla państwa. Tak się stało. Myśmy wypełnili nasze zobowiązania, do końca popieraliśmy bułgarską kandydatkę - mówił.

Decyzja o ubieganiu się przez Polskę o status jednego z dziesięciu niestałych członków w RB ONZ w latach 2018-2019 zapadła w 2009 r. Jeśli wynik piątkowego głosowania w Zgromadzeniu Ogólnym będzie dla Polski korzystny, będzie to szósty raz, kiedy będzie zasiadać w tym ciele; ostatnie niestałe członkostwo Polski w Radzie przypadło na lata 1996-97.

W skład Rady Bezpieczeństwa ONZ wchodzi 15 państw, w tym pięciu stałych członków, są to: Stany Zjednoczone, Francja, Wielka Brytania, Chiny oraz Rosja. Pozostali wybierani są na dwuletnią kadencję, po pięć państw każdego roku. Niestałych członków RB ONZ wybiera się zgodnie z tzw. kluczem regionalnym. Zgodnie z nim zawsze pięć miejsc przypada państwom z Afryki oraz Azji, dwa - z Ameryki Łacińskiej, jedno - z Europy Wschodniej oraz dwa miejsca - z Europy Zachodniej.

ksem/

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej