Za kilka dni dokument KE do negocjacji z Rosją w sprawie Nord Streamu 2
W najbliższych dniach Komisja Europejska opublikuje projekt wytycznych do negocjacji z Rosją w sprawie budowy drugiej nitki Gazociągu Północnego. Kraje Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polska, nie są przekonane, że Bruksela będzie pomocna i obawiają się, że Komisja przygotuje stanowisko w interesie Niemiec, które są połączone z Rosją pierwszą magistralą.
2017-06-06, 18:31
Posłuchaj
Kraje Europy Środkowo-Wschodniej nie ufają Brukseli w związku z jej łagodnym postępowaniem antymonopolowym wobec Gazpromu i decyzją o zwiększeniu przepustowości rurociągu Opla, lądowej odnogi Gazociągu Północnego.
Te kraje uważają, że unijne przepisy powinny mieć zastosowanie zarówno wobec morskiej, jak i lądowej części Nord Stream 2, co sprawiłoby że budowa drugiej nitki byłaby nieopłacalna.
Komisja Europejska w tej sprawie wysyłała różne sygnały, aż w końcu uznała, że konieczne są negocjacje z Rosją.
- Musimy być pewni, że budowa tak ważnej infrastruktury nie będzie funkcjonować w próżni prawnej - tłumaczył dziś rzecznik Komisji Margaritis Schinas.
REKLAMA
To odpowiedź na list przewodniczącego Rady Europejskiej, który wyraził zaniepokojenie przygotowaniami do negocjacji z Rosją. Donald Tusk w liście do szefa Komisji Jean-Claudea Junkera napisał, że Nord Stream 2 jest sprzeczny z europejskim interesem i z zasadami unii energetycznej i że skaże Ukrainę na łaskę Rosji.
Wytyczne Komisji do rozmów z Moskwą będą musiały zatwierdzić kraje członkowskie.
W interesie krajów Europy Środkowo-Wschodniej byłoby twarde i jednoznaczne stanowisko, bo zbyt ogólne - jak mówią dyplomaci i urzędnicy z naszego regionu - oznaczałoby czek in blanco dla Komisji i dalsze ustępstwa wobec Rosji.
IAR / agkm
REKLAMA
REKLAMA