Prasa o sytuacji w Kościele Anglikańskim

2008-07-19, 23:35

Prasa o sytuacji w Kościele Anglikańskim

W Canterbury obraduje Konferencja Lambeth, największe zgromadzenie biskupów Kościoła Anglikańskiego. Konferencja zbiera się co 10 lat. W tym roku uczestniczy w niej około 650 biskupów, ale ponad 230 zbojkotowało obrady w proteście przeciwko wyświęcaniu homoseksualistów na kapłanów i kobiet na biskupów.  

Odpowiedzią na bojkot jest dokument Konferencji Lambeth, do którego dotarł dziennik The Times. Przygotowany przez komisję teologiczną na zlecenie arcybiskupa Canterbury Rowana Williamsa, dokument podkreśla konieczność jedności Wspólnoty Anglikańskiej i zarzuca uczestnikom bojkotu – głównie biskupom afrykańskim -  naruszanie zasady kolegialności. W rozumieniu autorów opracowania nie uczestniczenie w obradach „osłabia ciało Chrystusa”, a to z kolei „osłabia więzy, które łączą ochrzczonych”.

W opinii The Times, arcybiskup Canterbury przyjął strategię zaatakowania tradycjonalistów na płaszczyźnie teologicznej i doktrynalnej. Jednym z głównych zarzutów, jest łamanie ustalonej hierarchii Kościoła. Zarzut ten skierowany jest pod adresem przeszło 300 parafii w Stanach Zjednoczonych, które odmówiły podporządkowania się liberalnym biskupom diecezjalnym i zwróciły się o zwierzchnictwo do biskupów afrykańskich.   

Jak się jednak wydaje podczas zamkniętych obrad Konferencji Lambeth dyskutowane są nie tylko sprawy ducha, bowiem na internetowych stronach The Daily Telegraph zamieszczone jest oświadczenie biskupa Fulham zarzucające liberałom próbę „instytucjonalnej kradzieży”, czyli odebrania tradycjonalistom kościołów oraz budynków szkolnych i parafialnych.

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej