Rynki czekają na komunikat po posiedzeniu Fed

W Europie oczekiwanie na 20.00 i komunikat po posiedzeniu amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Przed Fed - giełdy w górę, dolar w dół, ropa na minusie, złoto na plusie.

2017-06-14, 10:10

Rynki czekają na komunikat po posiedzeniu Fed
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Phongphan/Shutterstock.com

W środę kończy się dwudniowe posiedzenie amerykańskiej Rezerwy Federalnej. Rynek terminowy w 100 proc. wycenia możliwość podwyżki stóp procentowych na tym spotkaniu przez Fed. Będzie to druga z kolei podwyżka amerykańskich stóp procentowych w tym roku.

Ważna dla rynków będzie ocena stanu amerykańskiej gospodarki, z której w ostatnim czasie dochodzą sygnały spowolnienia.

Istotne będą szczególnie perspektywy ewentualnej kolejnej podwyżki stóp procentowych w tym roku.

Fed przedstawi w środę nowe, kwartalne projekcje makroekonomiczne. W centrum uwagi znajdzie się "wykres kropkowy" (dot-plot) z medianą projekcji poziomu stóp procentowych członków FOMC (Federalny Komitet Otwartego Rynku) na koniec roku.

W marcu większość bankierów z Fed oczekiwała trzech podwyżek stóp proc. rocznie w 2017 i 2018 r.

Inwestorzy czekać będą też na sygnały Fed dotyczące redukcji sumy bilansowej.

Przed wieczorną decyzją Rezerwy Federalnej osłabia się dolar USA - indeks Bloomberg Dollar Spot zniżkuje o 0,1 proc. Japoński jen bez zmian na poziomie 110,09 za USD, a brytyjski funt umacnia się o 0,2 proc. do 1,2784 USD, po zwyżce we wtorek o 0,8 proc.

Złoto zyskuje 0,2 proc. do 1.268,80 USD za uncję.

Dane z Azji

Produkcja przemysłowa w Japonii w kwietniu wzrosła o 4,0 proc. mdm, po spadku o 1,9 proc. w marcu - podało Ministerstwo Gospodarki, Handlu i Przemysłu w końcowym wyliczeniu. Wstępnie spodziewano się wzrostu produkcji mdm o 4,0 proc.

Rdr produkcja przemysłowa wzrosła o 5,7 proc., po wzroście w III o 3,5 proc. - podał resort gospodarki. Tu spodziewano się wstępnie wzrostu o 5,7 proc.

Produkcja przemysłowa Chin wzrosła zaś w maju o 6,5 proc. rdr - poinformowało w środę chińskie biuro statystyczne. Analitycy spodziewali się wzrostu produkcji rdr o 6,4 proc. Produkcja YTD rdr wzrosła w V w Chinach o 6,7 proc. wobec spodziewanego w V wzrostu o 6,6 proc.

Sprzedaż detaliczna w Chinach wzrosła zaś w maju o 10,7 proc. rdr - podali statystycy w Pekinie. Analitycy spodziewali się wzrostu o 10,7 proc. rdr. Sprzedaż YTD rdr wzrosła w V o 10,3 proc., jak się spodziewano.

O 10.30 Brytyjczycy podadzą dane z krajowego rynku pracy w maju.

O 11.00 inwestorzy poznają zaś wyliczenia produkcji przemysłu w strefie euro w kwietniu.

Ceny ropy na huśtawce

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają teraz o 1,1 proc., po zniżce wcześniej o prawie 1,5 proc.

Zniżki notowań to reakcja na niespodziewany wzrost zapasów ropy w USA. Tymczasem analitycy oceniali, że zapasy surowca mogły spaść o ponad 2 miliony baryłek.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na lipiec na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 46,00 USD, po zniżce o 1,1 proc.

We wtorek wyliczenia na temat zapasów paliw podał niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). W środę po 16.30 zrobi to już oficjalnie Departament Energii USA (DoE).

Z danych API wynika, że zapasy ropy w USA wzrosły w ub. tygodniu o 2,75 mln baryłek. Tymczasem analitycy prognozowali, że w ubiegłym tygodniu amerykańskie zapasy ropy zmniejszyły się o 2,25 mln baryłek. W raporcie DoE wszystko się wyjaśni.

We wtorek ropa w USA zdrożała o 1,8 proc.

Jeff Sessions mówi o "przerażającym i ohydnym kłamstwie"

Minister sprawiedliwości i zarazem prokurator generalny USA, Jeff Sessions, który we wtorek zeznawał przed senacką komisją ds. wywiadu, powiedział, że zarzuty, jakoby był w zmowie z przedstawicielami Kremla, są "przerażającym i ohydnym kłamstwem".

Zeznania Sessionsa przed senacką komisją ds. wywiadu były jego pierwszym publicznym wystąpieniem dotyczącym powiązań sztabu wyborczego Trumpa z władzami Rosji od czasu, kiedy odsunął się on od śledztwa prowadzonego w tej sprawie przez ministerstwo sprawiedliwości.

Sessions powiedział, że odsunął się od śledztwa, ponieważ był zaangażowany w kampanię wyborczą Trumpa i wymagały tego przepisy resortu sprawiedliwości.

Kategorycznie zaprzeczył również, że jakiekolwiek jego kontakty z przedstawicielami Rosji, w tym z rosyjskim ambasadorem w Waszyngtonie Siergiejem Kislakiem, zmierzały do wywarcia korzystnego dla Trumpa wpływu na wynik ubiegłorocznych wyborów prezydenckich.

Oprócz zarzutów o powiązania sztabu Trumpa z Rosją, członków senackiej komisji ds. wywiadu interesowała także rola Sessionsa w nieoczekiwanym zwolnieniu 9 maja Jamesa Comeya ze stanowiska dyrektora Federalnego Biura Śledczego (FBI).

Minister sprawiedliwości wyjaśnił, że zarekomendował zwolnienie Comeya na podstawie oświadczenia swego zastępcy Roda Rosensteina na temat sytuacji w FBI.

Macron - May ws. Brexitu

Prezydent Francji Emmanuel Macron przyjął we wtorek w Paryżu brytyjską premier Theresę May. Tematem ich rozmowy był m.in. termin rozpoczęcia negocjacji ws. Brexitu oraz współpraca ws. bezpieczeństwa. May zapewniła, że rozmowy nt. Brexitu rozpoczną się w przyszłym tygodniu.

Podczas wspólnej konferencji prasowej z brytyjską premier Macron powiedział, że dopóki nie zaczną się negocjacje ws. Brexitu, "drzwi UE pozostają otwarte" dla Wielkiej Brytanii. Dodał jednak: "suwerenna decyzja (Brytyjczyków), by opuścić UE, została podjęta i szanuję tę decyzję".

PAP, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej