Papua Nowa Gwinea. “Tam, gdzie kończy się świat”

Papua-Nowa Gwinea to jedno z ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie wciąż żyją pierwotne plemiona. Niektóre z nich nie mają żadnego kontaktu z cywilizacją. To obszar z jednej strony dziki i niebezpieczny, ale równocześnie fascynujący i piękny. O "końcu świata" mówił w Polskim Radiu 24 podróżnik Paweł Zgrzebnicki.

2017-06-15, 19:53

Papua Nowa Gwinea. “Tam, gdzie kończy się świat”
Papua-Nowa Gwinea to jedno z ostatnich miejsc na Ziemi, gdzie wciąż żyją pierwotne plemiona . Foto: flickr/Anselmo Lastra/CC BY 2.0

Posłuchaj

15.06.2017 Podróżnik Paweł Zgrzebnicki o Papui Nowej Gwinei.
+
Dodaj do playlisty

Zdaniem gościa, Papua Nowa Gwinea łączy w sobie dwa końce świata. – Dla przeciętnego Europejczyka świat kończy się właśnie gdzieś na granicy Oceanii. Tam, w Melanezji, leży wyspa Nowa Gwinea, a na niej Papua Nowa Gwinea. To jest początek końca świata, takiego kulturowego, ale też pierwotnych kultur, jakie znamy. One też się kończą, bo są zalewane przez współczesną cywilizację – tłumaczył.

Paweł Zgrzebnicki podkreślił, że nie poleca udawać się w tej rejon świata komuś, kto pierwszy raz rusza na samodzielną wyprawę, ze względu na trudności z utrzymaniem tam bezpieczeństwa. – Ludzi cechuje porywczość, niektóre tereny są bardzo odległe od cywilizacji, współczesnej administracji, o pomoc jest dość trudno, również o transport – mówił. Gość zaznaczył jednak, że przy zachowaniu ostrożności, będzie to wspaniałe miejsce dla osób podróżujących samotnie od dłuższego czasu.

Według podróżnika, ostatnie, naprawdę piękne miejsca na ziemi są tam, gdzie nie ma zasięgu sieci komórkowej. Wyjaśniał, że w Papui Nowej Gwinei nie ma transportu, albo jest bardzo ubogi, ludzie żyją w sposób pierwotny, utrzymując więzi plemienne i nie wiedząc, czym jest państwo, administracja. – Jadąc w takie obszary poznajemy sami siebie. Poznajemy to, kim naprawdę jesteśmy jako ludzie dopiero przy spotkaniu ze swoją pierwotnością. Tym podróżnicy są zafascynowani, że jeszcze są takie miejsca, gdzie możemy zrozumieć siebie, wyciszyć to wnętrze zamroczone współczesną cywilizacją, technologią, pośpiechem – przekonywał.

Więcej w nagraniu.

REKLAMA

Z Pawłem Zgrzebnickim rozmawiała Paulina Kozion.

Polskie Radio 24/ip

__________________

Data emisji: 15.06.2017

REKLAMA

Godzina emisji: 18:15


 

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej