"Trudno zrozumieć polską tożsamość bez wielokulturowej tradycji dawnej Rzeczpospolitej"
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego działa od 2012 roku. Organizuje prace konserwatorsko-restauratorskie oraz prowadzi działalność edukacyjną, wydawniczą, filmową itp. Korzysta z grantów instytucji publicznych i firm prywatnych. Dzięki temu udaje jej się przywrócić do dawnej świetności liczne obiekty polskiego dziedzictwa, by przekazać je przyszłym pokoleniom. O działalności fundacji w audycji Utracone, Odzyskane mówił jej prezes dr Michał Laszczkowski.
2017-06-17, 14:39
Posłuchaj
Gość tłumaczył, że zmiany granic, jakie miały miejsce w Europie spowodowały, że szereg obiektów ważnych dla naszego kraju znalazło się poza Polską. Dotyczy to zwłaszcza dawnych ziem wschodnich. – Skomplikowana historia, czy to XIX-wieczna, czy powojenna spowodowały, że Polskę charakteryzuje duże wychodźstwo, które pozostawiło w Europie Zachodniej, Ameryce wiele punktów istotnych z punktu wwiedzenia mowy o kulturze polskiej – wskazywał.
Dr Laszczkowski ocenił, że to dziedzictwo jest istotne nie tylko dla historyków sztuki, ale dla nas samych, trudno bowiem zrozumieć polską tożsamość bez zrozumienia wielokulturowej tradycji dawnej Rzeczpospolitej.
Gość przypomniał, że na dawnych ziemiach wschodnich pozostało wiele ważnych obiektów z punktu widzenia polskiej historii. – Unia w Krewie została zawarta na terenie dzisiejszej Białorusi, śluby Jana Kazimierza we Lwowie, Kamieniec Podolski jest na Ukrainie. Obecnie pracujemy w kolegiacie św. Wawrzyńca w Żółkwi, trzeciej świątyni Rzeczpospolitej. To w niej Jan III Sobieski uczył się czytać – wyliczał.
Fundacja Dziedzictwa Kulturowego prace prowadzi także na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. – W tym roku będziemy odrestaurowywać nagrobki trzech prezydentów Lwowa, w tym powstańców styczniowych. Prawdopodobnie będziemy też realizować prace konserwatorskie przy kwaterze powstańców listopadowych – mówił.
REKLAMA
Michał Laszczkowski zaznaczył, że skala naszego osadnictwa na ziemiach wschodnich dawnej Rzeczpospolitej była duża. – Staramy się te ślady pielęgnować w skali, która jest możliwa. Ale to działania punktowe, najważniejsze, by traktować to dziedzictwo jako coś wspólnego, by Polacy, Ukraińcy czy Białorusini traktowali te pozostałości jako coś własnego – przekonywał.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.
Polskie Radio 24/ip
REKLAMA
Utracone, Odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje Magdaleny Ogórek
___________________
Data emisji: 17.06.2017
Godzina emisji: 13:15
REKLAMA
REKLAMA