Współpraca z Chinami. Nowe możliwości
Współpraca w formule "16+1" - czyli 16. krajów Europy Środkowo-Wschodniej - w tym Polski - i Chin rozpoczęła się w 2012 roku.
2017-06-19, 12:45
Posłuchaj
Pekin dostrzegł wówczas wzrost znaczenia państw regionu w UE, a z kolei kryzys strefy euro zachęcił kraje z naszej części kontynentu do szerszej współpracy z jedną z największych gospodarek świata. A teraz po pięciu latach coraz częściej dyskutowana jest koncepcja Pasa i Szlaku - czyli m.in. budowy nowych dróg handlowych, które połączą Państwo Środka z Europą.
W grupie siła
- Współpraca w formule "16+1" dla Polski oznacza, że mamy więcej okazji do poszukiwania kontaktów z partnerami w Chinach. Biorąc pod uwagę asymetrię między nami jako partnerami, Polska jest dużo mniejsza niż Chiny, niektóre projekty łatwiej realizować w grupie państw europejskich, a nie jedno państwo z Chinami. Taka strategia sprawdza się zarówno na poziomie unijnym, jak i w formacie "16+1". Dla nas jest to okazja wzbogacenia współpracy z Chinami o wymiar regionalny - mówi Wojciech Jakóbiec, rzecznik prasowy Ambasady RP w Pekinie.
Nowe możliwości
Polsce zależy również na internalizacji gospodarki, czyli na poszukiwaniu nowych odbiorców dla naszych produktów, a w tym ma pomóc koncepcja Pasa i Szlaku.
- Rząd patrzy na chińską propozycję Pasa i Szlaku, poszukując szans i okazji dla naszej gospodarki. Tam gdzie je zidentyfikujemy zapewne będziemy z Chinami współpracować – wyjaśnia gość.
REKLAMA
Pierwsze projekty już zostały zrealizowane
Część projektów już jest realizowane zalicza się do nich połączenie kolejowe z Łodzi do Chengdu w Chinach.
- Jest to projekt, który ma szansę zwiększyć eksport z Polski do Chin – dodaje.
A już dziś pociągi z Łodzi do Chengdu w Chinach kursują coraz częściej. A my na naszej antenie wrócimy do Chin w jutrzejszym Ekspresie Jedynki.
Dominik Olędzki, abo
REKLAMA
REKLAMA