Premier Beata Szydło wpisała się do księgi kondolencyjnej w ambasadzie Niemiec
Premier Beata Szydło wpisała się do księgi kondolencyjnej wystawionej po śmierci kanclerza Helmuta Kohla w ambasadzie Niemiec w Warszawie. Szefowa rządu napisała, że Helmut Kohl był mężem stanu, wybitnym politykiem i przyjacielem Polski. Premier wspomniała też o jego roli w zjednoczeniu Niemiec i współpracy międzynarodowej w Europie.
2017-06-21, 17:17
"Z głębokim żalem i smutkiem przyjęłam wiadomość o śmierci byłego kanclerza Republiki Federalnej Niemiec Helmuta Kohla, męża stanu, przyjaciela Polski, wybitnego polityka o wielkich zasługach dla zjednoczenia Niemiec i budowy zjednoczonej Europy. Na zawsze w naszej pamięci pozostanie symboliczny gest pojednania między kanclerzem Republiki Federalnej Niemiec i premierem Rzeczpospolitej Polskiej podczas Mszy Świętej w Krzyżowej 12 listopada 1898 roku, który otworzył nowy rozdział w relacjach polsko- niemieckich. Polacy zawsze pamiętać będą o zaangażowaniu Kohla na rzecz przyjęcia Polski do wspólnoty transatlantyckiej i rodziny europejskiej. Łącząc się w bólu i żałobie, przekazuje najszersze kondolencje rodzinie Zmarłego oraz całemu społeczeństwu niemieckiemu" - napisała premier. Do księgi kondolencyjnej wpisał się także Krzysztof Szczerski szef gabinetu prezydenta.
Beata Szydło Polacy zawsze pamiętać będą o zaangażowaniu Kohla na rzecz przyjęcia Polski do wspólnoty transatlantyckiej i rodziny europejskiej
Helmut Kohl urodził się 3 kwietnia 1930 r. w Ludwigshafen. Pochodził z mieszczańskiej rodziny, w której silne były tradycje konserwatywne i przywiązanie do wiary katolickiej. Jego starszy brat zginął podczas II wojny światowej. Sam Helmut Kohl został wprawdzie pod koniec wojny powołany do służby pomocniczej w Wehrmachcie, ale nie musiał walczyć. W 1950 r. rozpoczął studia prawnicze we Frankfurcie nad Menem. Po roku przeniósł się na Uniwersytet w Heilderbergu gdzie, studiował historię i nauki polityczne. Po ukończeniu studiów, w 1956 r. rozpoczął pracę naukową. Po dwóch latach zdobył doktorat w dziedzinie nauk humanistycznych. Pozwoliło mu to na powrót do rodzinnego miasta i objęcie funkcji kierowniczych w zakładach przemysłowych.
Pracę zawodową Kohl łączył z działalnością polityczną, która pociągała go od najmłodszych lat. W 1953 r. wstąpił do CDU. W 1966 r. został jego przewodniczącym w Nadrenii - Palatynacie, a także członkiem zarządu federalnego. 19 Maja 1969 r. został premierem Nadrenii - Palatynatu. W 1973 r. objął funkcję przewodniczącego CDU, by sprawować ją przez 25 lat. Do końca lat siedemdziesiątych pozostawał jednym z liderów konserwatywnej opozycji w Bundestagu. 1 Października 1982 r., wobec zawiązania nowej międzypartyjnej koalicji Helmut Kohl został nominowany kanclerzem RFN. Już w pierwszych latach sprawowania funkcji doprowadził do poprawy stosunków niemiecko - francuskich, co miało ważne znaczenie w procesie jednoczenia Europy. Wobec upadku muru berlińskiego 9 listopada 1989 r.
REKLAMA
Kohl wbrew opiniom niektórych środowisk w Niemczech dążył szybkiego do podpisania z NRD układu o unii monetarnej, gospodarczej i społecznej. Dzięki jego zabiegom mocarstwa zwycięskie w II wojny światowej wyraziły zgodę na zjednoczenie Niemiec i włączenie terytorium dawnej NRD do NATO. 17 stycznia 1991 r. został pierwszym kanclerzem zjednoczonego kraju. Jego polityka zagraniczna, uznanie granicy na Odrze i Nysie Łużyckiej oraz poparcie dla polskiego członkostwa w NATO i Unii Europejskiej zaowocowało znaczną poprawą relacji między naszymi krajami. Zmarł 16 czerwca 2017 r. w Ludwigshafen.
koz
REKLAMA