Dziś Dzień Ojca. Niezależnie od wieku i liczby dzieci - najlepsze życzenia wszystkim tatom!
Niespełna miesiąc temu okazywaliśmy wdzięczność za trud wychowania naszym matkom. Dziś mamy okazję podziękować ojcom, składając życzenia i wręczając upominek w dniu ich święta.
2017-06-23, 07:00
Jak to się zaczęło?
Obchody Dnia Ojca zapoczątkowano w Stanach Zjednoczonych. Po sukcesie Dnia Matki pojawiły się głosy, by ustanowić święto również dla ojców. Pierwsze obchody święta odbyły się 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton za sprawą Sonory Louise Smart Dodd— córki weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Gdy w 1907 roku kobieta dowiedziała się o ustanowieniu Dnia Matki, wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia pamięci, trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców — w szczególności, jej własnego, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.
Powiązany Artykuł
Dzień Matki. Tylko w Polsce obchodzony jest 26 maja
W 1916 r. podczas festynu w Spotkane przemówił prezydent Woodrow Wilson. W 1924 r. święto wprowadził do kalendarza prezydent John Calvin Coolidge Jr. 42 lata później kolejny przywódca USA, Lyndon Johnson, podpisał prezydencką proklamację uznająca trzecią niedzielę czerwca Dniem Ojca. Z kolei w 1972 r. prezydent Richard Nixon zatwierdził święto oficjalnym aktem prawnym.
Polscy tatusiowe świętują od 1965 r.
W Polsce Dzień Ojca po raz pierwszy obchodzono 23 czerwca 1965 r. Na przestrzeni wieków rola ojców ulegała zmianom. Kiedyś w rodzinach występował model patriarchalny ojciec i mąż był jedynym żywicielem rodziny, odpowiadał za jej utrzymanie i byt, kobiety zajmowały się ogniskiem domowym. Obecnie role te coraz częściej się wyrównują, kobiety pracują na utrzymanie rodziny, a mężczyźni dbają nie tylko o potrzeby materialne, ale tez emocjonalne. Stereotyp ojca-żywiciela rodziny przechodzi powoli do przeszłości a coraz więcej ojców aktywnie włącza się dziś do obowiązków domowych i wychowywania dzieci.
Różne kraje, różne daty
Święto ojców obchodzone jest na całym świecie w różnych terminach. Najwcześniej, bo już 19 marca świętują ojcowie m.in. we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, w Niemczech – w dniu uroczystości Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada na 39. dzień po Niedzieli Wielkanocnej (40. dnia licząc wraz z tą niedzielą). W tym kraju Dzień Ojca z czasem przerodził się w Dzień Mężczyzn. Litwini obchodzą święto tatusiów w pierwszą niedzielę czerwca, Austriacy - w drugą, a mieszkańcy m.in. Wielkiej Brytanii, Holandii i USA - w trzecią. W krajach skandynawskich Dzień Ojca obchodzony jest w drugą niedzielę listopada, w Danii - co roku 5 czerwca, w Tajlandii 5 grudnia, a w Turcji w 3. niedzielę czerwca. W Polsce i Nikaragui jest to właśnie 23 czerwca.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Dzień Meżczyzn. Męski odpowiednik Dnia Kobiet?
824 potomków
Absolutnym tatą-rekordzistą jest Samuel S. Mast z Fryburga w Pensylwanii, który doczekał się największej rodziny. Mężczyzna zmarły w 1992 roku miał 824 żyjących potomków. Należało do nich: 11 dzieci, 97 wnuków, 634 prawnuków oraz 82 praprawnuków.
Podobno Mulaj Ismail, drugi sułtan Maroka z dynastii Alawitów, został kiedyś wpisany do Księgi rekordów Guinnessa jako mężczyzna będący ojcem największej na świecie liczby dzieci. Podobno spłodził ich 888... Badacze jednak wątpią do dziś, czy było to możliwe…
Niezależnie od daty, kraju i liczby dzieci, wszystkim ojcom należą się dziś serdeczne życzenia z okazji ich święta.
REKLAMA
Aleksandra Rybińska
REKLAMA