Piotrowicz: władza sądownicza pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą
- Reformą sądownictwa dążymy do równowagi władz - ocenił Stanisław Piotrowicz (PiS). Jak dodał, oprócz tego ważne jest, by zwierzchnictwo nad władzą sądowniczą sprawował naród, a jego przedstawicielami są posłowie czy senatorowie.
2017-06-26, 10:52
Piotrowicz w TV Republika odniósł się do słów sędziego i rzecznika Krajowej Rady Sądownictwa Waldemara Żurka. W czwartek, komentując w programie programie "Onet Rano" reformę Krajowej Rady Sądownictwa, Żurek powiedział: "musimy mieć pełną świadomość tego, że dominacja jednej władzy prowadzi do systemu autorytarnego". Jak dodał, "jeżeli władza sądownicza będzie zbyt słaba, to zmierzamy do dyktatury".
- Gdyby to zmierzało ku dyktaturze i gdyby tak, było, jak pan Żurek twierdzi, to pan sędzia Żurek takich słów by nigdy nie wypowiedział"- ocenił Piotrowicz. - Pan sędzia Żurek ma świadomość tego, że Polska jest krajem wolnym, demokratycznym, każdy może swoje opinie prezentować i nie ponosić z tego tytułu żadnych konsekwencji - dodał poseł PiS.
- Jeżeli chodzi o trójpodział władz, proszę zwrócić uwagę, że opozycja - i pan sędzia Żurek - też zapomina, albo celowo przemilcza, że kiedy w konstytucji jest mowa, że ustrój państwa opiera się na trójpodziale władz, zaraz potem jest "i równowadze władz". I właśnie nasze działania zmierzają do tego, żeby realizować konstytucyjną zasadę równowagi władz" - podkreślił Piotrowicz. Jego zdaniem "nie ma instrumentów, które powodowałyby równoważenie władzy sądowniczej z innymi władzami", co według posła staje się "szczególnie czytelne" w obecnej sytuacji.
- Władza sądownicza pozostaje poza jakąkolwiek kontrolą. Zmierzamy do tego, ażeby - tak jak powiedziałem - realna była równowaga władz, ale i równocześnie, żeby przestrzegano konstytucyjnej zasady zwierzchności narodu - zaznaczył poseł. Dodał, naród ma wpływ na władzę ustawodawczą i wykonawczą, chociażby przez wybory parlamentarne, jednak nie ma wpływu na władzę sądowniczą. - W konstytucji jest mowa, że naród sprawuje swoją władzę zwierzchnią bezpośrednio - na przykład referenda - albo poprzez swoich przedstawicieli. Takimi przedstawicielami narodu są posłowie, są senatorowie - podkreślił poseł.
REKLAMA
pp/PAP
REKLAMA