GPW radziła sobie wyjątkowo dobrze na tle rynków europejskich

We wtorek sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zakończyła się kolorem zielonym. Indeks największych spółek WIG20 na koniec zyskał 31 setnych proc.

2017-06-27, 17:54

GPW radziła sobie wyjątkowo dobrze na tle rynków europejskich
Na koniec marca 2018 r. poziom krajowego długu rynkowego wyniósł 623,1 mld zł wobec 605,7 mld zł na koniec 2017 r. . Foto: Vintage Tone/Shutterstock.com

Posłuchaj

O przebiegu wtorkowej sesji na GPW mówił w radiowej Jedynce Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku (Justyna Golonko, Naczelna Redakcja Gospodarcza Polskiego Radia)
+
Dodaj do playlisty

Nastroje na polskiej GPW były dziś nadzwyczaj dobre, komentuje Rafał Sadoch, analityk Domu Maklerskiego mBanku.

- Inne parkiety europejskie zdecydowanie traciły. Sentyment na szerokim rynku nie był najlepszy, a polska giełda zachowywała się dobrze na tym tle. Co ciekawe spółek, które rosły o ponad 2 proc., można wyróżnić kilka. Dobrze radził sobie sektor surowcowy, banki. Zatem ta dzisiejsza sesja potwierdza, że sentyment wobec polskich aktywów jest w dalszym ciągu bardzo dobry – podkreśla analityk.

Najgorzej radziła sobie spółka PKN Orlen 

W indeksie WIG20 dziś najgorzej radziła sobie spółka PKN Orlen.

REKLAMA

- To było związane z porozumieniem z Kolejami Litewskimi, które zostało odczytane jako niekorzystne dla polskiego giganta paliwowo-naftowego. Rozwój dalszej sytuacji na GPW będzie zależał od tego, co się będzie działo na głównych rynkach, ale dzisiejsza sesja potwierdza to, że polska giełda może zachowywać się nieco lepiej od tego, co się dzieje w USA, czy Europie Zachodniej – mówi gość radiowej Jedynki.

Mieszana sesja dla złotego

Dla złotego to była, jak mówi ekspert, bardzo mieszana sesja.

- Z jednej strony złoty stracił wobec euro ponad 2 grosz, a zyskał wobec dolara amerykańskiego. To było pokłosie zachowań na rynku eurodolara, bowiem wspólna waluta bardzo mocno zyskała wobec dolara amerykańskiego. Euro jest w dniu dzisiejszym najdroższe od połowy 2016 roku. Było to związane z tym, że Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego, na Forum Bankierów Centralnych w portugalskiej Sintrze uderzał w jastrzębie tony, podkreślał, że ożywienie gospodarcze w krajach unii walutowej trwa, co właśnie wspierało notowania euro. A notowania EUR/PLN właśnie podążały za dzisiejszym umocnieniem wspólnej waluty – tłumaczy Rafał Sadoch.

Euro kosztuje 4 złote 21 groszy, dolar 3 złote 73 grosze, a frank szwajcarski 3 złote 87 groszy.

REKLAMA

Justyna Golonko, awi

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej