Inwestorzy w zachodniej Europie ostrożni
Inwestorzy w zachodniej Europie w środę ostrożni - na giełdach dominują opinie, że lepiej pozbywać się akcji - informują maklerzy.
2017-06-28, 10:00
Tanieją aktywa m.in. takich spółek jak Infineon, Thyssenkrupp, Bayer, RWE, Capgemini i BASF.
Na globalnych rynkach rozprzestrzenia się wyprzedaż spółek technologicznych.
- Niepewność związana z realizacją zmian w Obamacare plus komentarze z Fed i perspektywa dalszych podwyżek kosztu pieniądza w USA powodują, że inwestorzy wolą zachować ostrożność - mówi Attila Vajda, dyrektor zarządzający Project Asia Research & Consulting Pte.
W USA z powodu braku głosów, które zagwarantowały Republikanom przeforsowanie w Senacie ustawy o zniesieniu Obamacare, głosowanie nad jej projektem zostało odłożone we wtorek przez lidera republikańskiej większości w Senacie USA Mitcha McConnella.
McConnell zamierzał doprowadzić do głosowania nad senackim projektem ustawy jeszcze w tym tygodniu, przed przerwą w obradach Kongresu w przyszłym tygodniu z okazji obchodów przypadającego 4 lipca Dnia Niepodległości.
4 maja republikański projekt zyskał aprobatę Izby Reprezentantów. Aby nowy system stał się prawem, podobną ustawę musi przyjąć Senat, a następnie obie wersje ustawy - Izby Reprezentantów i Senatu - będą uzgadniane podczas wspólnego posiedzenia ustawodawczego przedstawicieli obu izb parlamentu. Ustawa wejdzie w życie po podpisaniu przez prezydenta USA.
Fed ostrzega przed rosnącą bańką spekulacyjną
Tymczasem przed rosnącą bańką spekulacyjną ostrzegł we wtorek prezes Fed z San Francisco John Williams. Jego zdaniem, inwestorzy wykazują miejscami nadmierną skłonność do ryzyka, a rynek akcji "jedzie na oparach", co stanowi zagrożenie dla gospodarki USA.
Janet Yellen, szefowa Fed, również zwróciła we wtorek uwagę na zwyżkujące ceny aktywów, wskazując, że w ciągu ostatnich tygodni wyceny akcji spółek i innych aktywów znacząco wzrosły.
Patrick Harker, prezes Fed z Philadelphii powiedział z kolei, że ostatnio obserwowane spowolnienie inflacji w USA jest tymczasowe, a kolejna podwyżka kosztu pieniądza w 2017 r. jest zasadna.
W reakcji na komentarze z Fed o wysokich wycenach aktywów amerykańskie indeksy giełdowe pospadały we wtorek najmocniej od 6 tygodni. Stracił też dolar.
Inwestorzy zastanawiają się też, ile jeszcze podwyżek stóp procentowych w USA można spodziewać się w tym roku, po dwóch podwyżkach od początku 2017 r. i trzech - od grudnia 2016 r.
Projekcje Fed wskazują jeszcze na więcej niż jedną podwyżkę kosztu pieniądza w tym roku. Fed zamierza też rozpocząć w tym roku redukowanie swojej sumy bilansowej, na poziomie 4,5 biliona USD.
W środę od 9.30 wystąpienie prezesa Fed z San Francisco - Johna Williamsa - w Australian National University (Canberra).
W dalszej części dnia inwestorzy poznają dane o zapasach hurtowych w USA w maju (14.30) i liczbie podpisanych umów na sprzedaż domu w maju w USA (16.00).
Od 15.30 w panelu na Forum EBC w Sintrze bierze udział m.in. prezes EBC Mario Draghi i gubernator Banku Anglii Carney.
Tanieje ropa naftowa
W środę tanieje ropa naftowa, a to zła informacja dla spółek energetycznych. Ceny ropy na giełdzie paliw w Nowym Jorku spadają o 1,3 proc. po zwyżce w ciągu poprzednich czterech sesji o 4 procent. Analitycy spodziewali się spadku amerykańskich zapasów surowca, a te wzrosły.
Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na sierpień na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku jest wyceniana po 43,67 USD, po zniżce o 57 centów, czyli 1,3 proc.
Na rynku spodziewany był spadek zapasów ropy - analitycy oceniali, że w ubiegłym tygodniu amerykańskie zapasy surowca spadły o 2,25 mln baryłek.
We wtorek raport o zapasach paliw w USA przedstawił niezależny Amerykański Instytut Paliw (API). W środę po 16.30 zrobi to Departament Energii USA (DoE). Z danych API wynika, że zapasy ropy wzrosły w USA w ub. tygodniu o 851.000 baryłek.
PAP, awi
REKLAMA