"Amber Gold od początku chciał oszukać swoich klientów"
Obietnica wysokiego i bezpiecznego zysku w krótkim czasie to typowy chwyt stosowany przez oszustów, którzy tworzą piramidy finansowe.
2017-06-29, 20:40
Posłuchaj
Warto jednak pamiętać, że mamy dwa rodzaje piramid.
- Jedne są intencjonalne, czyli u podstaw przedsięwzięcia jest zamysł przestępstwa, oszukania potencjalnych klientów. Są też piramidy, które wynikają z nieudanego kierunku inwestycji. Przykładem takiej piramidy jest system inwestycyjny Bernarda Madoffa. Był on profesjonalistą, bankierem inwestycyjnym, współtwórcą giełdy Nasdaq. Dzięki swojej świetnej marce na rynku nowojorskim stworzył on fundusz inwestycyjny, który lokował kapitał nieco bardziej ryzykownie, ale racjonalnie. W ten sposób osiągał wysokie zyski i wypłacał wysokie stopy zwrotu swoim klientom. Jednak warunki na rynku zmieniły się i okazało się, że model inwestycyjny stał się niewłaściwy. Fundusz zaczął ponosić istotne straty. Bernard Madoff zaś zaczął bardzo kreatywnie księgować zyski. Pokazywał klientom, że zarabiają, klienci, którzy się wycofywali dostawali pieniądze osób, które do funduszu wpłacały. W tym przypadku nie było przestępczej intencji - podkreśla dr Waldemar Kozioł z Wydziału Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.
Amber Gold to było od początku oszustwo
Natomiast przykład Amber Gold jest typową konstrukcją piramidy finansowej, której od początku było wyłudzenie pieniędzy, a nie faktyczne inwestycje.
- Chodziło o twórcze wykorzystanie przepisów prawnych, poszukiwanie gwarancji państwowej w postaci wpisu do Rejestru Domów Składowych. Zgodnie z prawem jednak domy składowe nie prowadzą działalności inwestycyjnej. W domu składowym zabezpieczając klienta przechowuje się jego towar. Wykorzystano również moment, w którym bardzo popularne było inwestowanie w kruszce. Dodatkowo w okresie poprzedzającym powstanie Amber Gold inwestycje w złoto były bardzo dochodowe, a banki obniżały oprocentowanie lokat. Zatem oferta dla klientów była bardzo atrakcyjna - podkreśla ekspert.
Jak ustrzec się oszustwa?
Aby więc nie stracić oszczędności życia warto pamiętać o kilku podstawowych elementach, które należy sprawdzić zanim zainwestujemy
- Każdy racjonalnie myślący, jeśli ma okazję osiągnąć wyższy zysk powinien to rozważyć. Wyższy zysk, to wyższe ryzyko. Opłaca się tylko, kiedy rozumiem w co inwestuję, kiedy inwestycja jest racjonalna i daje mi szansę na odzyskanie moich pieniędzy. Należy uważać szczególnie na model, który zastosował Bernard Madoff, WGI czy Allen Stanford, czyli użycie znanego nazwiska czy licencji lub gwarancji państwowych – dodaje.
Przykładów piramid finansowych na świecie jest sporo, oprócz tych głośnych jak choćby wspomniana afera Bernarda Madoffa, warto przypomnieć też przypomnieć m.in. Bezpieczną Kasę Oszczędności Grobelnego, która uważana jest za pierwszą aferę finansową III RP. Jednak za pierwszą piramidę finansową w najnowszej historii świata finansów, uważa się założoną w 1899 r. przez nowojorskiego księgowego Williama Millera firmę Franklin Syndicate. W krótkim czasie firma wyłudziła milion dolarów.
REKLAMA
Elżbieta Szczerbak, abo
REKLAMA