Grzegorz Schetyna: musimy być twardą, najtwardszą opozycją. Trwa zebranie Rady Krajowej PO

W Warszawie w sobotę przed południem zebrała się Rada Krajowa PO. Lider PO Grzegorz Schetyna mówił o zagrożeniach, które wiążą się z rządami PiS. Rada ma m.in. powołać zespół, który przygotuje ofertę programową na przyszłoroczne wybory samorządowe.

2017-07-01, 13:58

Grzegorz Schetyna: musimy być twardą, najtwardszą opozycją. Trwa zebranie Rady Krajowej PO

Posłuchaj

Grzegorz Schetyna: nie spodziewaliśmy się, że ta władza może być tak zła (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- Polakom, którzy nie akceptują tego co się dziś dzieje w kraju mówimy: nie będzie Polski dumnej, podmiotowej, jeśli nie będzie waszego twardego oporu przeciw złym rządom PiS, my będziemy z wami - mówił Grzegorz Schetyna, przewodniczący PO.

- Dzisiaj mamy w Polsce do czynienia z ekipą podpalaczy, którzy chcą podpalić nasz kraj, doprowadzić do domowej wojny, którzy chcą konfliktu, niechęci, zła, zwycięstwa rządów, które są przeciw, które są agresywnym atakiem na wolność - podkreślił. - Dlatego mówimy dzisiaj: nie będzie na to zgody - oświadczył lider PO.

Jak ocenił Grzegorz Schetyna, rząd PiS doprowadził do samoizolacji Polski w Europie. - Nie pozwolimy, żeby prezes PiS Jarosław Kaczyński i premier Beata Szydło wyrzucili Polskę z Europy - powiedział podczas Rady Krajowej partii. - Ksenofobiczna polityka PiS może skutkować utratą funduszy unijnych, na których stracą polskie samorządy i rolnicy - dodał.

REKLAMA

Lider mazowieckiej PO Andrzej Halicki otwierając posiedzenie Rady, podkreślał, że odbywa się ono w symbolicznym miejscu. - To miejsce, w którym kiedyś, historycznie zatrzymany został pochód totalitaryzmu, miejsce na które patrzyliśmy z lewej strony Warszawy z nadzieją, ale przyszło zniewolenie, taki symboliczny tez podział Europy na tę, która cieszyła się wolnością i tę, która za nią tęskniła – mówił polityk.

Podkreślił, że zarówno sobotnia Rada Krajowa ja i "najbliższy czas wielkiej pracy" będą właśnie "upomnieniem się o te podstawowe wartości, za którymi tak bardzo kiedyś tęskniliśmy – wartością związane z wolnością, demokracją, praworządnością, czymś co jest naturalnym prawem każdego Europejczyka".

Wiceszef PO i b. minister sprawiedliwości Borys Budka krytykował m.in. szefa i wiceszefa MSWiA Mariusza Błaszczaka i Jarosława Zielińskiego oraz ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobrę.

- Dopóki Polską będą rządzić amatorzy, a nie mężowie stanu, amatorzy o twarzy pana Mariusza, pana Zielińskiego, pana Zbyszka, dopóty Polacy nie mogą czuć się bezpieczni. (...). Dopóki polską Policją i administracją będą rządziły osoby chore z nienawiści, dopóty bezpieczeństwo Polaków jest tylko teoretyczne - powiedział Budka.

Była premier Ewa Kopacz powiedziała, że PO nie wygra z PiS na polu "politycznej manipulacji i kłamstwa". Jak mówiła, Polacy chcą żyć w kraju demokratycznym, tolerancyjnym, otwartym i europejskim. - Chcą żyć w kraju, w którym respektowane są prawa kobiet - powiedziała Kopacz.

Bartosz Arłukowicz, były minister zdrowia krytykował PiS za działania w obszarze ochrony zdrowia. Jak mówił, PiS nie wywiązał się z obietnicy bezpłatnych leków dla seniorów, a z sieci szpitali wyrzucił szpitale geriatryczne. Arłukowicz dodał, że minister zdrowia Konstanty Radziwiłł "przyniósł" ustawę, w której każe płacić pacjentom za leczenie w szpitalu. Dodał, że PiS zlikwidował program refundacji in vitro oraz standardy opieki okołoporodowej i utrudnił dostęp do antykoncepcji.

REKLAMA

Odpowiedź PO na kongres PiS

Również w sobotę w Przysusze na Mazowszu odbywa się kongres PiS, podczas którego podsumowane zostaną dotychczasowe osiągnięcia partii, a także przedstawione propozycje tego, co Prawa i Sprawiedliwości na przyszłość.

Rada Krajowa PO to m.in. odpowiedź na zjazd formacji rządzącej. - Bardzo twardo będziemy pokazywać, że zrobimy wszystko, żeby PiS odsunąć od władzy – mówił szef PO przed zebraniem.

- Niektórzy z nas pamiętają czasy lat 70. i 80. Dzisiaj jest tak samo, dzisiaj ten obraz, który będą widzieć telewidzowie, to obraz działaczy siedzących obok pierwszego sekretarze. Dzisiaj dziennikarze i komentatorzy będą analizować, kto siedzi bliżej prezesa, a kto dalej, kto ma większy wpływ na rzeczywistość, a kto ma mniejszy, kto został wysłany w delegację i będzie odsunięty - mówił Schetyna podczas zebrania Rady PO.

Zespołem programowym Platformy ma pokierować poseł Jacek Protas, a w jego składzie znaleźć się m.in. posłowie, europosłowie, b. ministrowie rządów Donalda Tuska i Ewy Kopacz, prof. Rzońca oraz konstytucjonalista, prof. Marek Chmaj.

Program samorządowy PO będzie oparty na tezach zawartych w przyjętej jesienią zeszłego roku deklaracji programowej pt. "Polska Obywatelska 2.0". W deklaracji jest mowa m.in. o likwidacji urzędu wojewody i tym samym - zwiększeniu uprawnień marszałka województwa, a także o przekazaniu większej, niż obecnie, części dochodów z PIT samorządom. Program na wybory samorządowe zostanie przyjęty na konwencji partii we wrześniu. Wtedy być może poznamy też pierwszych kandydatów PO na prezydentów miast.

pg

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej