Sejm: debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MSWiA

Platforma Obywatelska złożyła w Sejmie wniosek wobec ministra spraw wewnętrznych i administracji Mariusza Błaszczaka na początku czerwca.

2017-07-05, 09:03

Sejm: debata nad wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa MSWiA
Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak. Foto: mswia.gov.pl

Posłuchaj

W Sejmie m.in. wniosek o wotum nieufności dla szefa MSWiA. Relacja Małgorzaty Naukowicz (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Według szefa PO Grzegorza Schetyny, Mariusz Błaszczak ponosi odpowiedzialność "za karygodne rzeczy, jakie dzieją się w polskiej policji". Chodzi o sprawę śmierci Igora Stachowiaka na komisariacie we Wrocławiu w maju 2016 roku.

Lider Platformy zapytany o szanse na odwołanie szefa MSWiA w sytuacji, gdy większość w Sejmie ma PiS, powiedział, że ważne jest, "by zintegrować wszystkie głosy partii opozycyjnych" i by odbyła się debata nad "rzeczami, które bulwersują opinię publiczną".

Igor Stachowiak w połowie maja ubiegłego roku został zatrzymany na wrocławskim rynku. Według funkcjonariuszy, mężczyzna był agresywny i dlatego musieli użyć paralizatora. Po przewiezieniu na komisariat stracił przytomność i pomimo reanimacji zmarł.

Sprawa wróciła po wyemitowaniu reportażu w TVN24, gdzie m.in. pokazano zapis z kamery paralizatora, którego kilkakrotnie użyto wobec mężczyzny.

REKLAMA

W związku z wydarzeniami sprzed roku, minister spraw wewnętrznych i administracji odwołał komendanta dolnośląskiej policji, jego zastępcę ds. prewencji oraz komendant miejskiego we Wrocławiu. Śledztwo w sprawie prowadzi Prokuratura Okręgowa w Poznaniu.

Czy jeszcze zajmą się posłowie?

W porządku obrad jest też drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

Przewiduje on, że w tym i następnym roku instytucje kredytujące dofinansowanie wkładu własnego będą przyjmować wnioski do 100, a nie jak dotąd do 95 proc. limitu środków określonych w ustawie na dany rok. Na nowelizacji może skorzystać nawet 4 tys. gospodarstw domowych.

Posłowie mają też kontynuować prace nad rządowym projektem nowelizacji ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin.

REKLAMA

Chodzi o zmiany w programie "Rodzina 500+", dzięki którym świadczenia trafią do osób faktycznie uprawnionych. Zmiany dotyczą m.in. przyznawania świadczenia osobom deklarującym samotne wychowywanie dziecka, osobom, które utraciły źródło dochodów oraz tzw. opieki naprzemiennej.

Sejm zajmie się też poprawkami Senatu do ustawy regulującej zastosowanie marihuany do celów medycznych.

Odbędzie się też drugie czytanie projektu nowelizacji Prawa wodnego. Wykonuje on unijną Ramową Dyrektywę Wodną.

W projekcie uregulowano m.in. gospodarowanie wodami zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, w szczególności kształtowanie i ochronę zasobów wodnych, korzystanie z wód oraz zarządzanie zasobami wodnymi.

REKLAMA

Proponowana ustawa reguluje także sprawy własności wód oraz gruntów pokrytych wodami, a także zasady gospodarowania tymi składnikami jako mieniem Skarbu Państwa.

***

Posłowie będą kontynuowali posiedzenie w piątek. W czwartek zostanie ogłoszona przerwa ze względu na wizytę prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa.

kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej