NBP ostrzega przed REIT-ami. Inwestycje obarczona dużym ryzykiem
REIT-y, czyli spółki rynku wynajmu nieruchomości mają być wprowadzone do polskiego porządku prawnego od stycznia 2018 roku. Projekt ustawy w tej sprawie przygotowało Ministerstwo Finansów. Prezez NBP ostrzega jednak przed ryzykiem związanym z tego typu inwestycjami.
2017-07-07, 17:11
Posłuchaj
REIT-y to spółki kupujące na rzecz inwestorów nieruchomości, tłumaczy Michał Duniec, prezes Analiz Online.
- Ta spółka otrzymuje czynsz, czyli przychody z najmu. Sposób na wyróżnienie się, jeżeli chodzi o inne formy lokowania kapitału polega głównie na tym, że mamy niższe opodatkowanie zysków na REIT-ach. W związku z tym jest to korzystna z perspektywy prawa forma inwestycji. Natomiast w Polsce mamy już możliwość inwestowania w spółki, które mają różne portfele nieruchomości. Natomiast ta ustawa przede wszystkim reguluje ten rynek, po drugie daje istotne korzyści podatkowe, a więc wyróżnia tę klasę aktywów jako pomysł na inwestycje – tłumaczy eskpert.
Obawy prezesa NBP są uzasadnione?
REIT-y mają być spółkami akcyjnymi notowanymi na GPW. Inwestor indywidualny nabywając akcje takiej spółki, będzie korzystał z prawa do dywidendy, która - przy niskich stopach procentowych - przyniesie większy zysk od oprocentowania lokat bankowych. To budzi niepokój prezesa NBP Adama Glapińskiego, który obawia się, że niedoświadczeni inwestorzy zaczną kupować akcje tego typu spółek.
Są to uzasadnione zastrzeżenia - mówi Michał Duniec - choć zaznacza, że nie jest przeciwnikiem REIT-ów.
REKLAMA
- Zysk REIT-u to nie jest tylko poziom dywidendy, to jest również zmiana ceny akcji tego REIT-u. I tutaj rok 2008 pięknie pokazał, jak ogromne ryzyko wpisane jest w inwestowanie w REIT-y. W Wielkiej Brytanii, w USA przecena na rynku, jeśli chodzi o ten segment wyniosła nawet 50 – 60 proc. Niedawno na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie zadebiutowała spółka Griffin. Historia notowań to ok. dwa miesiące, a mamy w tej chwili w stosunku do pierwszych wycen tego instrumentu spadek o ok. 15 proc. To pokazuje, że REIT to jest instrument w krótkiej perspektywie bardzo ryzykowny i myślę, że tego obawia się prezes Glapiński – wyjaśnia rozmówca Polskiego Radia 24.
Nie da się zupełnie wyeliminować ryzyka
Prezes NBP podkreślał ostatnio, że potrzebny jest "bezpiecznik" chroniący przed inwestowaniem w REIT-y. Zdaniem Michała Duńca, nie da się do końca wyeliminować ryzyka związanego z taką inwestycją.
- Nie da się wyeliminować tego ryzyka. Można je tylko do pewnego stopnia ograniczyć. W tą klasę aktywów wpisane jest po prostu duże ryzyko zmienności, jeżeli chodzi o wycenę akcji – ostrzega ekspert.
W projekcie ustawy zapisano wymóg posiadania przez REIT-y co najmniej trzech różnych nieruchomości.
REKLAMA
Karolina Mózgowiec, awi
Polecane
REKLAMA