Polityka historyczna Ukrainy. Raport PISM
– Na Ukrainie buduje się zupełnie nowa, oficjalna państwowa narracja dotycząca historii mająca niewiele wspólnego z tą, która była jeszcze kilka lat temu – mówił w audycji 7 Dni: Wschód Łukasz Jasina. Na temat ukraińskiej polityki historycznej mówiła również Anna Maria Dyner (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
2017-07-09, 12:41
Posłuchaj
PISM opublikował raport nt. polityki historycznej Ukrainy pt. Obraz Polski w polityce historycznej Ukrainy. Wynika z niego, że w 1991 roku, kiedy wybuchła ukraińska niepodległość, ukraińskie elity zdecydowały się na swego rodzaju kompromis związany z ukraińską przeszłością, ponieważ próba narzucenia którejkolwiek z narracji mogłaby się bardzo źle skończyć dla młodego, niepodległego państwa.
– Próbowano pogodzić przeszłość radziecką i jej upamiętnienie z upamiętnieniem walki z reżimem sowieckim. Za prezydentury Leonida Kuczmy zaczęto wprowadzać do oficjalnego, ukraińskiego dyskursu państwowego Wielki Głód, walkę takich formacji jak UPA z sowietami. Za prezydenta Juszczenki po Pomarańczowej Rewolucji nastąpiła próba przesunięcia tej dotychczas mniej oficjalnej narracji związanej z UPA i Wielkim Głodem do centrum – to się częściowo udało. Za prezydenta Janukowycza próbowano te sprawę cofnąć. Po roku 2013 i ukraińskiej rewolucji nastąpiła kolejna zmiana zbliżona do tej, która miała miejsce za prezydenta Juszczenki – wyjaśniał Łukasz Jasina.
Jak podkreślała Anna Maria Dyner, narracje w obu częściach Ukrainy były bardzo różne. – O ile na przykład na zachodzie Ukrainy myślenie o UPA było inne – tradycja walki z Armią Czerwoną i o niepodległość była znana, o tyle zupełnie inne było spostrzeganie tego na wschodzie kraju. Pierwszą rzeczą, która połączyła Wschód i Zachód była kwestia Chłodomoru – mówił gość Polskiego Radia 24.
Wspólna historia i stosunek do niej w dużym stopniu kształtowały relacje polsko-ukraińskie po odzyskaniu przez Ukrainę niepodległości w 1991 r. Oprócz prób rozwiązania problemów politycznych czy gospodarczych oba państwa starały się, z różnym skutkiem, uregulować stosunek do kwestii kontrowersyjnych. Są to przede wszystkim rzeź wołyńska (1943–1944), akcja "Wisła" (1947), relacje między Polakami i Ukraińcami przed II wojną światową oraz stosunek do reżimów hitlerowskiego i komunistycznego. W raporcie Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych podjęto próbę analizy polityki historycznej Ukrainy wobec Polski na trzech płaszczyznach: prawnej, medialnej i edukacyjnej. O szczegółach w całej audycji.
REKLAMA
Całość rozmowy do odsłuchania w nagraniu.
Audycję prowadził Piotr Pogorzelski.
Polskie Radio 24/dds/PISM
____________________
REKLAMA
7 Dni: Wschód w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 09.07.2017
Godzina emisji: 10.15
Polecane
REKLAMA