11 nowych miejsc na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Docenione zabytki Tarnowskich Gór

11 nowych miejsc zostało w niedzielę wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, a wśród nich zabytki Tarnowskich Gór - pozostałości po dawnych kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku, które są piętnastym polskim obiektem na tej liście.

2017-07-09, 21:46

11 nowych miejsc na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Docenione zabytki Tarnowskich Gór

To wielka radość dla Polski - wpisanie podziemi tarnogórskich na Listę Światowego Dziedzictwa rozsławi to miejsce wśród społeczności międzynarodowej - powiedział wicepremier, minister kultury prof. Piotr Gliński.

Wiceminister kultury i dziedzictwa narodowego Magdalena Gawin podkreśliła, że dokonanie wpisu podczas 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie ma "dodatkowy symboliczny wymiar, gdyż Polska jako organizator sesji przywiązuje wielką wagę do ochrony dziedzictwa kulturowego".

- Wpisanie podziemi tarnogórskich na Listę Światowego Dziedzictwa to prestiż dla Polski, gdyż tam trafiają obiekty najbardziej wartościowe na świecie - ocenił z kolei wicepremier, szef MKiDN prof. Piotr Gliński. Jak dodał, liczy, że w kolejnych latach "będą następne wpisy".

REKLAMA

Cieszyli się także przedstawiciele Tarnowskich Gór. - To wielki dzień dla Tarnowskich Gór, dla nas, dla Górnego Śląska, dla Polski – mówił wzruszony wiceprzewodniczący Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej Zbigniew Pawlak. - Traktuję ten wpis na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako hołd dla wielu, wielu pokoleń tarnogórzan - tych, którzy mozolnie kopali te komory i chodniki w podziemiach, zapewniając wodę nie tylko "białemu" Śląskowi, na którym leżą Tarnowskie Góry, ale i znaczącej części "czarnego" Śląska, gdzie przy wydobyciu węgla dostarczano wodę z Tarnowskich Gór – powiedział dziennikarzom burmistrz Tarnowskich Gór Arkadiusz Czech.

Komitet podjął w niedzielę decyzję o wpisaniu na Listę Światowego Dziedzictwa również innych zabytków architektury i obiektów przyrodniczych z Azji, Europy i Ameryki Południowej.

Na listę, oprócz zabytków z Polski, trafiły: miasto Jazd w Iranie, japońska wyspa-sanktuarium Okinoshima, fortyfikacje dawnej Republiki Weneckiej, sobór Zaśnięcia Matki Bożej w Swijażsku w Federacji Rosyjskiej, Taputapuatea w Polinezji Francuskiej, jaskinie w Jurze Szwabskiej, ruiny starożytnego miasta Afrodyzja w Turcji, brytyjski park narodowy Lake District (Kraina Jezior), Kujataa – subarktyczna kraina rolnicza na Grenlandii oraz stanowisko archeologiczne na przystani Valongo w Brazylii.

Rozszerzone zostały dwa wpisy, który były już na Liście Światowego Dziedzictwa: Strasburg oraz obiekty Bauhausu w Weimarze i Dessau w Niemczech.

REKLAMA

W poniedziałek Komitet Światowego Dziedzictwa rozważy wykreślenie z Listy dziedzictwa w zagrożeniu gruzińskiego Monastyru Gelati położonego niedaleko miejscowości Kutaisi. Omówi także rodzaje pomocy, jakie od organizacji eksperckich mogą uzyskać państwa starające się o wpis swoich obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej