Komitet Światowego Dziedzictwa UNESCO nie wybrał gospodarza kolejnej sesji
Na 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie nie wybrano państwa, które będzie gospodarzem spotkania tego gremium w 2018 roku. Decyzja zapadnie w połowie listopada.
2017-07-11, 20:48
Posłuchaj
We wtorek Komitet Światowego Dziedzictwa zdecydował, że do tego czasu przedłużony zostanie mandat przewodniczącego komitetu prof. Jacka Purchli, pięciu wiceprzewodniczących z Korei, Portugali, Peru, Kuwejtu, Angoli oraz mandat sprawozdawcy Muhammada Jumy z Tanzanii.
- Do tej pory nie otrzymaliśmy żadnego oficjalnego zaproszenia - powiedziała podczas sesji dyrektor Światowego Centrum Dziedzictwa Mechtild Roessler. - Sądzę, że najlepszą opcją jest zaczekać do Zgromadzenia Ogólnego państw stron, które odbędzie się 14 i 15 listopada w siedzibie UNESCO - stwierdziła.
Jak wyjaśniła, wielu krajom-członkom Komitetu, do którego należą przedstawiciele 21 państw, jesienią kończy się kadencja (wtedy upływa m.in. kadencja Polski). 14 listopada planowane są wybory, by zastąpić tych, którzy odchodzą, a kolejnego dnia na nadzwyczajnej sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa zostaną wybrani jego przewodniczący i wiceprzewodniczący.
- Starania o zaszczytny obowiązek bycia gospodarzem sesji są pewnym procesem, także procesem politycznym. Musimy do połowy listopada poczekać na ostateczne rozstrzygnięcia, zwłaszcza, że kończy się kadencja wielu krajów w Komitecie Światowego Dziedzictwa i ten skład się istotnie zmieni. Podejrzewam, że nie jeden, a kilka krajów będzie się starało o ten zaszczyt - ocenił prof. Purchla.
REKLAMA
Część delegatów wyrażała we wtorek obawę, czy tak późna decyzja o wyborze gospodarza sesji nie stanowi problemu i czy kraj ten zdąży z przygotowaniami. Prof. Purchla wskazał, że doświadczenie Polski pokazuje, że "jest to możliwe", choć oczywiście wymaga wysiłku. Roessler podkreśliła, że przygotowania do kolejnej sesji będą się musiały rozpocząć natychmiast po tym, jak w listopadzie zapadnie decyzja o wyborze kraju-gospodarza.
Blisko 2 tys. osób ze 126 krajów w Krakowie
Blisko 2 tys. osób ze 126 krajów uczestniczyło w sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO w Krakowie. Polska po raz pierwszy była gospodarzem sesji UNESCO, która została oficjalnie otwarta 1 lipca na Wawelu, a zakończy się w środę, gdy członkowie Komitetu Światowego Dziedzictwa przyjmą raport końcowy.
- Cieszymy się ogromnie, że się udało i sesja odbywała się we wspaniałej atmosferze - powiedziała wiceminister kultury Magdalena Gawin. Dodała, że mieliśmy na przygotowanie tego wydarzenia zaledwie siedem miesięcy i dziękowała wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie instytucjom oraz osobom.
W obradach w Centrum Konferencyjnym ICE Kraków wzięło udział 1 tys. 966 osób - członków delegacji, a ponad 1 tys. osób było zaangażowanych w przygotowanie i obsługę wydarzenia w ramach tzw. local stuff.
REKLAMA
Powiązany Artykuł
Zabytki Tarnowskich Gór na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO
Komitet Światowego Dziedzictwa podjął w Krakowie ponad 250 decyzji m.in. o wpisaniu 21 obiektów na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Wśród nich znalazły się zabytki Tarnowskich Gór, ale też pierwsze w historii wpisy z takich krajów, jak Angola i Erytrea. W trybie nagłym na listę wpisano Stare Miasto w Hebronie, które jednocześnie zostało uznane za dziedzictwo w zagrożeniu.
- Na sesji w Krakowie otworzyliśmy się na organizacje pozarządowe. Wiele organizacji, które przyjechały tu z różnych kontynentów, chwaliło Polskę za to, że dostali głos. Pod tym względem ta sesja zostanie zapamiętana jako przełom w rozmowie pomiędzy państwami-stronami a społeczeństwem obywatelskim, bez którego nie będziemy mogli skutecznie chronić dziedzictwa - oświadczył prof. Purchla.
Jak podali organizatorzy, w trakcie sesji odbyły się 53 wydarzenia towarzyszące. Ponad 1 tys. uczestników skorzystało z ofert wycieczek m.in. po Krakowie, do Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz–Birkenau, do Kopalni Soli w Wieliczce oraz Tarnowskich Gór.
Na potrzeby sesji przeorganizowana została sala audytoryjna ICE Kraków. W sumie w obiekcie zaaranżowano 51 pomieszczeń. Każdego dnia przebieg sesji zabezpieczało od 200 do 700 policjantów i dodatkowo 38 żandarmów. 29 tys. razy sprawdzano osoby wchodzące do ICE Kraków i prawie tyle samo razy prześwietlano bagaże.
Po raz pierwszy, z inicjatywy Narodowego Instytutu Dziedzictwa, odbyło się spotkanie tych, którzy zarządzają obiektami będącymi na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. - Często łatwiej jest uzyskać wpis, to jest proces trwający kilka lat, niż potem przez kolejne dekady utrzymywać bardzo surowe rygory, jakie są nakładane na państwa, jeżeli chodzi o zarządzanie takim miejscem - zauważył prof. Purchla.
W trakcie sesji na Rynku Głównym w Krakowie i podczas koncertu, który zorganizowano na Bulwarze Wołyńskim nad Wisłą zbierane były pieniądze na pomoc mieszkańcom syryjskiego Aleppo. Jak poinformowała we wtorek Gawin w samym mieście zebrano 200 tys. zł, które za pośrednictwem Caritasu trafią bezpośrednio do potrzebujących.
***
Polska po raz pierwszy jest gospodarzem sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO - głównego organu wykonawczego Konwencji w sprawie ochrony światowego dziedzictwa kulturalnego i naturalnego z 1972 roku.
Komitet tworzy 21 krajów wybranych spośród państw, które ratyfikowały Konwencję. Polska została członkiem Komitetu po raz drugi w historii. Członkowie Komitetu są wybierani na okres do sześciu lat, przy czym większość Państw-Stron Konwencji dobrowolnie ustala kadencję swoich członków na cztery lata, by umożliwić innym państwom członkostwo w Komitecie.
REKLAMA
Tworzą go obecnie: Angola, Azerbejdżan, Burkina Faso, Chorwacja, Filipiny, Finlandia, Indonezja, Jamajka, Kazachstan, Kuba, Kuwejt, Liban, Peru, Polska, Portugalia, Republika Korei, Tunezja, Turcja, Wietnam, Zimbabwe i Zjednoczona Republika Tanzanii.
Organizatorem sesji w Krakowie z ramienia polskiego rządu było Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które przygotowało ją we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz władzami Krakowa. Koordynatorem wydarzenia był Narodowy Instytut Dziedzictwa.
kk
REKLAMA