Sejm wznowił posiedzenie. Będzie nowy podatek w paliwie?
Po godz. 10. Sejm wznowił przerwane w piątek posiedzenie. Posłowie zajmą się wnioskiem PSL o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela. Rozpatrzą też projekt ustawy autorstwa posłów PiS o Funduszu Dróg Samorządowych.
2017-07-12, 12:46
Posłuchaj
Dziś posiedzenie Sejmu. Relacja Iwony Szczęsnej (IAR)
Dodaj do playlisty
Pod wnioskiem o wotum nieufności wobec szefa resortu rolnictwa złożonym 24 czerwca br., oprócz posłów PSL, podpisali się także politycy Platformy Obywatelskiej. Ministrowi zarzucono m.in. "skandaliczną" ustawę o sprzedaży ziemi oraz podwyższenie wieku emerytalnego dla rolników.
Sejm będzie w środę głosował nad projektami nowelizacji ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o ustroju sądów. Głosowanie nad projektami już kilka razy były zdejmowane z porządku obrad.
Posłowie będą debatować też w środę nad projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych autorstwa posłów PiS, który zakłada dofinansowanie budowy lub przebudowy dróg lokalnych oraz mostów na drogach wojewódzkich. Fundusz ma zasilać nowa opłata paliwowa w wysokości 20 groszy za litr.
Z szacunków projektodawców wynika, że stawka opłaty drogowej zapewni wpływy w wysokości ok. 4-5 mld zł rocznie. Połowa kwoty zostanie przeznaczona na Fundusz Dróg Samorządowych, natomiast reszta wpływów zasili Krajowy Fundusz Drogowy.
REKLAMA
Wiceminister infrastruktury i budownictwa Kazimierz Smoliński powiedział, że efekt ustawy podnoszącej opłatę paliwową będzie ogromny; ilość pieniędzy, którą pozyskamy, pozwoli nam rzeczywiście pomóc samorządom w budowie i remontach dróg.
Wiceminister uważa, że projekt ustawy w przyszłym tygodniu może zostać przyjęty przez Sejm. - Chcemy, żeby w tym roku samorządy mogły jeszcze skorzystać z kolejnego rozdania, w przyszłym roku środki byłyby wydatkowane - powiedział Smoliński w poniedziałkowej audycji Radia Gdańsk.
Projekt został skrytykowany przez opozycję. Zdaniem Nowoczesnej pieniądze z tzw. opłaty paliwowej trafią na realizację obietnic wyborczych PiS. Za wyższe ceny paliwa zapłacimy wszyscy, nie tylko kierowcy - uważa Ryszard Petru. PO zażądała, by PiS wycofał się z projektu, który podwyższa opłaty za paliwo.
Posłowie zajmą się również rządowym projektem ustawy o Narodowym Instytucie Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego przyjętym przez rząd w ubiegłym tygodniu.
REKLAMA
Projekt wprowadza nową instytucję, która wspierać ma organizacje pozarządowe i rozdzielać przeznaczone dla nich środki. Instytut przejmie zadania Departamentu Pożytku Publicznego w MRPiPS - obecnie odpowiedzialnego za III sektor. Projekt powołujący Instytut został przygotowany przez biuro pełnomocnika rządu ds. społeczeństwa obywatelskiego.
Celem projektu - jak podkreślają jego autorzy - jest stworzenie warunków prawnych i instytucjonalnych niezbędnych do powstania instytucji, której wyłącznym zadaniem będzie realizacja programów wspierania rozwoju społeczeństwa obywatelskiego w Polsce. Według MKiDN wprowadzane projektem zmiany nie pociągają za sobą żadnych nowych zobowiązań, czy też wymogów administracyjno-prawnych, które mogłyby obciążyć lub skrępować działalność organizacji pozarządowych.
Sejm zajmie się także dwoma prezydenckimi projektami ustaw. Pierwszym to projekt nowelizacji Kodeksu wykroczeń, którego celem jest zapewnienie łatwiejszego i skuteczniejszego dostępu do telefonicznych numerów alarmowych – 112, 984, 985, 986, 997, 998 i 999, poprzez wprowadzenie zakazu bezzasadnego blokowania tych numerów, w szczególności rozłączania połączenia przed podjęciem czynności przez operatora numerów alarmowych.
Drugi to projekt nowelizacji Kodeksu pracy i niektórych innych ustaw, który zakłada wprowadzenie zmian ułatwiających pracownikom realizację uprawnień pracowniczych.
REKLAMA
mr
REKLAMA