Projekt ustawy o prawie wodnym. Jakie zmiany?
Z porządku obrad Sejmu wycofano debatę i głosowanie nad ustawą Prawo wodne. Jego uchwalenie jest konieczne, ze względu na kary jakie grożą Polsce za niewykonanie prawa unijnego. Gościem Polskiego Radia 24 była Marianna Sasim - hydrolog, IMiGW.
2017-07-12, 14:05
Posłuchaj
Projekt jest kontrowersyjny, ponieważ zakłada m.in. likwidację różnych zwolnień wodnych (np. dla rolników). Jak przekonuje jednak Marianna Sasim, ustawa jest bardzo potrzebna ponieważ reguluje nasze roszczenia i rozdział wód, które spadają na powierzchnię ziemi oraz znajdują się w naszych zasobach.
- Jesteśmy krajem, który nie ma bogatych zasobów wodnych. Do wykorzystania mamy tylko 1/3 naszych pokładów. Wynika z tego, że wodę powinniśmy szanować i rozsądnie rozdzielić pomiędzy użytkowników dla celów komunalnych i przemysłowych – powiedziała gość audycji.
Zdaniem hydrolog, często duże zasoby wodne w postaci deszczu czy śniegu są jednak marnowane. - Powinniśmy się zastanowić, jak magazynować wodę w okresach nadmiaru. Chodzi głównie o stworzenie powszechnej retencji. Sposobem na to, może być np. zalesianie gruntów. Jeżeli woda dłużej pozostaje w terenie ma możliwość wsiąkania i zasilania wód podziemnych – tłumaczyła Marianna Sasim
Gospodarzem audycji był Filip Memhes
REKLAMA
Polskie Radio 24/kawa
_____________________
Data emisji: 12.07.17
Godzina emisji: 13.06
REKLAMA
Polecane
REKLAMA