Rocznica bitwy pod Grunwaldem, jednej z największych bitew średniowiecza

15 lipca mija 607 lat od bitwy pod Grunwaldem, stoczonej w 1410 roku pomiędzy wojskiem polsko-litewskim, a armią Zakonu Krzyżackiego. Była to jedna z największych bitew średniowiecznej Europy, a zarazem starcie dwóch najpotężniejszych armii tamtych czasów. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. O bitwie pod Grunwaldem mówił w audycji Nos Kleopatry historyk prof. Przemysław Urbańczyk z Polskiej Akademii Nauk.

2017-07-15, 11:15

Rocznica bitwy pod Grunwaldem, jednej z największych bitew średniowiecza
Fragment obrazu "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Foto: Domena publiczna

Posłuchaj

14.07.2017 prof. Przemysław Urbańczyk: „W wyniku bitwy pod Grunwaldem upadła potęga Krzyżaków, a na scenie geopolitycznej pojawiła się Rzeczpospolita”.
+
Dodaj do playlisty

W 1410 roku Krzyżacy walczyli pod dowództwem wielkiego mistrza Ulricha von Jungingena. Połączonymi siłami polskimi, litewsko-ruskimi i oddziałami czeskimi dowodził król Władysław Jagiełło i wielki książę litewski Witold. Bitwa zakończyła się spektakularnym zwycięstwem Polaków i ich sprzymierzeńców. Zwycięstwo wojsk Jagiełły przyczyniło się do wzmocnienia znaczenia państwa polskiego w Europie i osłabienia pozycji politycznej Zakonu Krzyżackiego. Według prof. Przemysława Urbańczyka wojna Krzyżaków z koalicją polsko-litewską była pierwszą w historii, która została poprzedzona intensywnym przygotowaniem dyplomatyczno-propagandowym.

- Wielki mistrz von Jungingen i król Jagiełło rozesłali po Europie posłów-ambasadorów, którzy tłumaczyli władcom europejskim kto ma rację. Delegacje dotarły nawet na dwór angielski. Chodziło o to, by przygotować bitwę dyplomatycznie. W całej Europie czekano na wynik tej wojny. To było starcie dwóch potęg – w wyniku bitwy jedna z nich upadła, a druga się pojawiła na scenie geopolitycznej – mówił historyk.

Jak podkreślał gość Polskiego Radia 24, bitwa pod Grunwaldem była jedną z największych bitew średniowiecza. – To była ostatnia wielka bitwa w starym stylu, w której starły się wielkie armie konne. Walka polegała na przepchnięciu przeciwnika i przełamaniu jego linii obronnej. Pod Grunwaldem próbowano także po raz pierwszy wykorzystać artylerię. Wspomnienie zwycięstwa nad wrogą potęgą przyciąga obecnie na pola Grunwaldu rekonstruktorów. To powinien być nasz towar eksportowy – powiedział prof. Urbańczyk.

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem programu była Agnieszka Kamińska.

Polskie Radio 24/kk/IAR

Nos Kleopatry w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

________________________

REKLAMA

Data emisji: 14.07.2017

Godzina emisji: 22:10


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej