Tadeusz Konwicki – twórca wszechstronny
„Konwicki. Cudzoziemiec tranzytowy” to pierwsza biografia niezwykłego człowieka, twórcy, którego życiorys odzwierciedla najbardziej dramatyczne doświadczenia Polski i Polaków. Książka to portret wybitnego literata, reżysera i scenarzysty, stworzony na podstawie rozmów, audycji radiowych, dokumentów, wspomnień, a także wyłaniający się z jego książek, scenariuszy i filmów. O Tadeuszu Konwickim w audycji Między Kropkami mówiła autorka biografii Lidia Sadkowska-Mokkas.
2017-07-16, 08:31
Posłuchaj
Jak podkreślała gość, Tadeusz Konwicki sam siebie określał kronikarzem czasów, w których żył. – Był to człowiek niezwykle profetyczny, który świetnie wyczuwał zmiany w zachowaniach społecznych, kulturze. Wypowiadał się nie tylko w prozie, ale także jako scenarzysta, reżyser. Wszechstronność Konwickiego, jeśli chodzi o powojenną kulturę był to niesamowity fenomen, twórca wielkoformatowy – zaznaczyła.
Lidia Sadkowska-Mokkas mówiła m.in. o dzieciństwie Tadeusza Konwickiego na Wileńszczyźnie, które ukształtowało jego charakter. Twórca był półsierotą – gdy miał kilka lat zmarł jego ojciec, a matka z powodu problemów finansowych oddała go na wychowanie rodzinie. Mały Tadeusz zgodnie z tradycją wileńską tułał się po domach różnych krewnych. - System wartości tego świata, ta kolonia wileńska go zaimpregnowała. Proste wartości, pejzaże Wileńszczyzny, to rzeczy, do których ciągle wracał w swojej twórczości – wskazywała. Dodała, że dzieciństwo spowodowało ukształtowanie się u Tadeusza Konwickiego specyficznego dystansu, który zawsze mu towarzyszył i widoczny był w jego utworach.
Więcej w nagraniu.
Gospodarzem programu była Weronika Wakulska.
REKLAMA
Polskie Radio 24/ip
Między kropkami w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
____________________
Data emisji: 15.07.2017
Godzina emisji: 22:10
REKLAMA