"Wielki powrót" - Polskie Radio i "Wspólnota Polska" w kampanii społeczno-informacyjnej o repatriacji ze Wschodu
Losy repatriantów ze wschodu – to temat wielu nowych audycji Polskiego Radia. W połowie lipca na antenach Polskiego Radia rozpocząła się, zainicjowana przez Stowarzyszenie "Wspólnota Polska", kampania społeczno-informacyjna "Wielki Powrót".
2017-07-18, 17:38
Jej celem jest poinformowanie o szerokiej akcji repatriacyjnej oraz o kulturowych i cywilizacyjnych korzeniach Polaków, przybywających do naszego kraju z Syberii i Kazachstanu. Kampania, realizowana dzięki wsparciu Fundacji PZU, od lipca 2017 do stycznia 2018 roku, ma przyczynić się do godnego przyjęcia potomków "Sybiraków" w Ojczyźnie.
Kampania będzie prowadzona na antenach Programu 1 Polskiego Radia i Polskiego Radia 24, w przestrzeni publicznej, w Internecie, a także w mediach społecznościowych.
Powiązany Artykuł
Wielki powrót. Zobacz serwis specjalny
Organizatorzy kampanii są zgodni, że bogactwo historyczne, które jest udziałem repatriantów – Polaków mieszkających na Syberii i w Kazachstanie oraz ich silne związki z Polską wymagają przypomnienia i spopularyzowania. Szczególną rolę do odegrania mają w tym nadawcy publiczni, dysponujący ogromnym potencjałem programowym i technologicznym.
W ramach kampanii „Wielki Powrót” do końca 2017 roku powstanie ok. 80 audycji w ramach kilku cykli radiowych, o łącznym czasie emisji ponad 84 godzin.
REKLAMA
Związane z kampanią "Wielki Powrót" cykle programowe Polskiego Radia to:
Powiązany Artykuł
Konferencja inaugurująca kampanię "Wielki Powrót"
- "POWROTY POLSKIE" (25 audycji raz w tygodniu od 21 lipca)
Cotygodniowe nocne audycje słowno-muzyczne z udziałem słuchaczy i ekspertów, realizowane i emitowane przez Program 1 Polskiego Radia w piątki w godz. 00.00-3.00. Programy odwołują się do osobistych doświadczeń i wspomnień słuchaczy oraz gości.
Audycje prowadzić będą Ewa Heine, Agata Puścikowska i Mira Jankowska.
- "NA STEPACH KAZACHSTANU" (13 audycji co tydzień od 22 lipca)
Cykl audycji reportażowych, w soboty w godz. 18.00-18.30, poświęconych losom Polaków w Kazachstanie, jednym z najbardziej licznych skupisk Polonii na Wschodzie. Audycja pokaże ich tradycje i współczesne życie przez pryzmat osobistych spotkań Krzysztofa Renika z Polakami z Kazachstanu i repatriantami, którzy mieszkają dziś w Polsce.
REKLAMA
- SŁUCHOWISKA RADIOWE:
"SYBERYJSKI LEGION"
Słuchowisko Jacka Raginisa-Królikiewicza o powstaniu polskich zesłańców w Kraju Zabajkalskim, którzy chwycili za broń 24 czerwca 1866 roku. Kornel Ujejski na wieść o krwawym stłumieniu tego powstania i egzekucji jego przywódców napisał znany wiersz „Na zgon rozstrzelanych w Irkucku".
Termin emisji: październik 2017 w ramach Teatru Polskiego Radia
"GÓRA DYBOWSKIEGO"
Słuchowisko Jacka Raginisa-Królikiewicza o Benedykcie Dybowskim, polskim przyrodniku, podróżniku i lekarzu, badaczu jeziora Bajkał, Dalekiego Wschodu i Kamczatki. To jeden z tych polskich zesłańców politycznych, którzy zasłanie potraktowali nie jako klątwę, ale szansę dla rozwoju naukowego i intelektualnego.
REKLAMA
Termin emisji: listopad 2017 r. w ramach Teatru Polskiego Radia
- "ALFABET SYBERYJSKI" (28 audycji raz w tygodniu, w czwartki od 3 sierpnia)
Cykl kilkuminutowych audycji historycznych ujętych w formie alfabetu, przedstawiającego najważniejsze hasła dotyczące Wschodu. A - Aktualna Syberia, Ałtaj, Oskar Awejde; B - Bajkał, Maurycy Beniowski; C – Czyta (miasto w Kraju Zabajkalskim), Chabarowsk, Jan Czerski; D - Daleko od Polski, Droga do domu, Benedykt Dybowski, Andrzej Dudziński; E - Ehrenberg Gustaw, Eldorado dla przedsiębiorczych; F - Fascynacja Syberią, Folklor syberyjski i jego badacze; G - Gułag, Agaton Giller; H - Historycy Syberii, Julian Talko-Hryncewicz; I - Irkuck, Inny świat; J - Język - polski na Syberii, Jenisej, Jakucja; K - Katorga, Księża na Syberii, Kobiety na Syberii, Alfons Koziełł-Poklewski; L - Leonarda Lewandowska, Lena; Ł - Łut szczęścia; M - Michał Łanin, Mydło (Piotra Wysockiego), Wincenty Mygurski; N - Nostalgia, Narzeczone na Syberii, Nerczyńsk – kolonia katorżnicza; O - Odległość, Piotr Orzeszko; P - Pionierzy, Piłsudscy Bronisław i Józef, Piekło Sybiru; R - Repatriacja, Aleksander Rymeyko-Rymejski, Kazimierz Rymsza; S - Sachalin, Wacław Sieroszewski; T - Tajga, Tunka; U - Ucieczki, Ural; W - Wielkie Więzienie, Wierszyna, Workuta; Z - Zesłańcy, Powstanie Zabajkalskie; Ż - Żony Zesłańców
- "AKCJA - REPATRIACJA" (3 debaty raz w miesiącu od września)
Program publicystyczny przedstawiający najważniejsze uwarunkowania repatriacji Polaków ze Wschodu, głównie z Kazachstanu: stan prawny (ustawa repatriacyjna), konkretne działania państwa i samorządów, sytuacja społeczna repatriantów i osób rozważających powrót do Polski, nastawienie społeczeństwa wobec przybyszów.
Termin emisji: piątki godz. 17.00-17.30
- "SYBERIA - POLSKA - OPERACJA POWRÓT" (17 audycji co tydzień w środy o godz. 20.33 w Polskim Radiu 24)
W każdej audycji tego cyklu będzie pojawiać się opis regionów Syberii wraz z informacją o zamieszkujących je Polakach i działaniach, które na ich rzecz podejmują polskie władze oraz Kościół Katolicki. W audycji zostaną wykorzystane pamiętniki, listy, wspomnienia, księgi parafialne, relacje, opisy historyczne, kroniki filmowe oraz archiwalne nagrania z zasobów Polskiego Radia.
REKLAMA
W ramach kampanii planowana jest również międzydyscyplinarna Konferencja RE-PATRIA, która odbędzie się w siedzibie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Ma ona podsumować przebieg i rezultaty całego projektu. Traktować będzie o repatriacji jako procesie wymagającym aktywności zarówno po stronie repatriantów, jak i społeczności i instytucji polskich. W trakcie konferencji przedstawione zostaną wyniki badań opinii publicznej, przeprowadzonych na zlecenie Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Badania dotyczyły postaw Polek/Polaków wobec repatriacji i repatriantów. Podczas konferencji odbędzie się również panel dyskusyjny z udziałem publiczności i reprezentantów środowisk polonijnych transmitowany na antenie Programu 1 Polskiego Radia.
Kampanii "Wielki Powrót" będzie towarzyszyło wydanie specjalne biuletynu "Wspólnota Polska", którego głównym tematem będą: repatriacja i efekty kampanii. Biuletyn zostanie wysłany do Domów Polonii, ośrodków polonijnych oraz instytucji zainteresowanych problematyką, a także udostępniony na stronach internetowych i w mediach społecznościowych.
Warto dodać, że poszczególne etapy kampanii "Wielki Powrót" znajdą odzwierciedlenie w dedykowanym jej specjalnym serwisie internetowym dostępnym pod adresem wielkipowrot.polskieradio.pl oraz portalu Stowarzyszenia "Wspólnota Polska". Jego adresatami będą wszystkie grupy społeczne, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży.
REKLAMA