Edukacyjne wyprawki dla najmłodszych Polaków w Londynie

Tysiące wyprawek czytelniczych z książką Juliana Tuwima trafią w ręce najmłodszych Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Jest to nowa akcja konsulatu RP w Londynie „Czytam po polsku”, która ma zachęcić ich do czytania polskich książek. Na temat tego przedsięwzięcia mówiliśmy w audycji „Polacy w świecie”.

2017-07-23, 18:50

Edukacyjne wyprawki dla najmłodszych Polaków w Londynie
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: www.facebook.com/PolishEmbassyUK/

Posłuchaj

23.07.17 Joanna Bujan: Zdarza się, że w polskich rodzinach rodzeństwo rozmawia ze sobą po angielsku
+
Dodaj do playlisty

W skład wyprawki wchodzi egzemplarz „Lokomotywy i innych wesołych wierszyków” Tuwima, broszura o dwujęzyczności, zakładki do książek i ulotka informacyjna londyńskich bibliotek z ofertą dla dzieci do lat 5, a także poradnik dla rodziców z listą polecanych polskich książek dla dzieci.

– Nawet mieszkając w obcym kraju nie należy zapominać o swoich korzeniach i o pielęgnacji rodzimego języka. Książki są doskonałym sposobem, który w tym pomaga. Język angielski jest łatwiejszy, mniej skomplikowany, więc zdarza się, że dorastający Polacy wybierają go jako ten, którym posługują się na co dzień. W naszej rodzinie dbamy o to, by dzieci rozmawiały ze sobą, a także z polskojęzycznymi kolegami, po polsku – powiedziała Joanna Bujan, Polka mieszkająca w Londynie.

Akcja „Czytam po polsku” obecnie obejmuje tylko te dzieci, które odbierają paszport w londyńskim okręgu konsularnym. Organizatorzy nie wykluczają jednak rozszerzenia jej w przyszłości na całą Wielką Brytanię.

– Zależy nam niezmiernie na tym, by młodzi Polacy mieszkający w Wielkiej Brytanii nie zapomnieli języka ojczystego i poprzez niego utrzymywali stały kontakt z polską kulturą. W ten sposób będziemy mieli poczucie, że mali polscy obywatele są częścią naszej wspólnoty – dodał konsul generalny Krzysztof Grzelczak.

REKLAMA

Ponadto w audycji rozmowa z Henrykiem Kowalczykiem, przewodniczącym Komitetu Stałego Rady Ministrów, który wypowiedział się na temat powrotu do naszego kraju Polaków mieszkających na Wschodzie, a także odniósł się do nowego cyklu audycji, m.in. w Polskim Radiu 24 „Wielki Powrót”, przedstawiających losy Polaków z byłego Związku Radzieckiego.

Temat skomentowali także Mariusz Staniszewski, wiceprezes Polskiego Radia, oraz Dariusz Bonisławski, prezes Stowarzyszenia Wspólnota Polska.

Natomiast Michał Kisiel, dyrektor Domu Polonii w Pułtusku, opowiedział o Polakach powracających do ojczyzny, którzy na początku trafiają do Pułtuska, by zaaklimatyzować się w nowym otoczeniu. O swoich wrażeniach  z pobytu w Polsce mówili również Olga i Leonid Mach, a także ich syn Ryszard.

Zaś Zbigniew Ludger Olszewski, prezes zarządu Fundacji Polonia, przybliżył ideę Światowych Konferencji Gospodarczych Polonii.

REKLAMA

Nie zabrakło też przeglądu najważniejszych informacji polonijnych z ostatnich dni, które przedstawiła Maja Wasilewska.

Magazyn "Polacy w świecie" prowadziła Edyta Poźniak.

PAP/Polskie Radio 24/db

_______________________

REKLAMA

Polacy w świecie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

Data emisji: 23.07.17

Godzina emisji: 17.06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej