Biskupi wspólnie o II wojnie światowej
"Potrzebne jest patrzenie w przyszłość, nie zapominając historycznej prawdy."
2009-08-25, 12:40
Przewodniczący Episkopatów Polski i Niemiec napisali, że wszystkim nam potrzebne jest patrzenie w przyszłość, ku której chcemy zmierzać, nie zapominając historycznej prawdy we wszystkich jej aspektach. Arcybiskupi Józef Michalik i Robert Zollitsch wydali oświadczenie z okazji 70. rocznicy wybuchu II Wojny Światowej.
Biskupi wyrażają przekonanie, że dziś nie można poprzestać jedynie na słowach „Przebaczamy i prosimy o przebaczenie” skierowanych do biskupów niemieckich w 1965 roku. Hierarchowie podkreślają, że obecnie potrzebne jest świadectwo obydwu Kościołów i współdziałanie. Jako płaszczyznę współpracy przewodniczący Episkopatów wskazują przede wszystko dzieło ewangelizacji świata i podejmowanie wyzwań humanitarnych, szczególnie w Afryce.
Współczesnym świadectwem wiernych Kościoła w Polsce i w Niemczech jest angażowanie się na rzecz wspierania rodziny i ochrony ludzkiego życia od poczęcia aż do naturalnej śmierci. Biskupi piszą, że modlitwa i troska o pokój to kolejna dziedzina współpracy obu narodów zjednoczonej Europy, która stwarza nową szansę na budowanie pokoju.
Biskupi zaznaczają, że droga pojednania i współpracy była niekiedy trudna i nie pozbawiona nieporozumień i obciążeń. Dodają, iż obie strony nauczyły się jednak, że niezbędnymi elementami procesu budowania wspólnego dobra są cierpliwość, delikatność i prawdomówność.
REKLAMA
Hierarchowie przypominają, że 1 września 1939 roku to niemiecki Wehrmacht rozpoczął atak na Polskę, a wojnę w Europie rozpętały narodowosocjalistyczne Niemcy. Biskupi podkreślają, że pierwszymi wypędzonymi byli Polacy i to w wyniku działań wojennych zarówno wojsk hitlerowskich, jak i radzieckich. Przewodniczący Episkopatów Polski i Episkopatu potępiają wypędzenia, nie zapominając przy tym o wewnętrznej zależności i następstwie wydarzeń.
Hierarchowie wskazują też, że w niektórych społecznych czy politycznych tendencjach ujawnia się pokusa propagandowego wykorzystania raz już w historii zaistniałych zranień i pobudzania resentymentów wynikających z jednostronnych interpretacji historycznych. Zaznaczają przy tym, że Kościół będzie nieustannie i zdecydowanie występował przeciw takiemu odejściu od prawdy historycznej. Hierarchowie wzywają media, by sprostały swojej odpowiedzialności za klimat wzrastającego zaufania między Polakami a Niemcami.
Symboliczne znaczenie
Adam Rotfeld uważa, że wspólny list polskich i niemieckich biskupów z okazji 70. rocznicy wybuchu II wojny światowej ma znaczenie symboliczne. Były szef MSZ powiedział w Programie 3 Polskiego Radia, że Kościół katolicki w Polsce i ewangelicy w Niemczech zrobili dla pojednania między obydwoma narodami znacznie więcej niż politycy.
Profesor Rotfeld uważa, że ten proces jest kontynuacją polityki episkopatów Polski i Niemiec, rozpoczętej listem z 1965 roku. W jego opinii podobne gesty mają dla zwykłych ludzi większe znaczenie, niż niezliczone wystąpienia polityków i ich wypowiedzi dla mediów. "Zmiana postaw ludzi w znacznie większym stopniu zależy od ich życia duchowego, niż od deklaracji ogłaszanych w prasie" - powiedział były szef MSZ.
REKLAMA
(iar, rk)
REKLAMA