73. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu

Wszystkie Programy Polskiego Radia przygotowały specjalne audycje związane z jednym z najważniejszych zrywów zbrojnych w historii naszego kraju.

2017-07-31, 18:33

73. rocznica Powstania Warszawskiego w Polskim Radiu
Żołnierze Armii Krajowej w czasie Powstania Warszawskiego. Foto: Juliusz Bogdan Deczkowski [Public domain], via Wikimedia Commons

63 dni walki. 63 dni wolności. 63 dni tragedii. Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego Portal PolskieRadio.pl przygotował serwis historyczny powstaniewarszawskie.polskieradio.pl.

W serwisie zaprezentowana została historia Powstania dzień po dniu za pomocą multimedialnego kalendarium – zilustrowanego setkami archiwalnych dźwięków ze wspomnieniami uczestników walk oraz filmami, w których razem z ekspertami z Muzeum Powstania Warszawskiego redakcja Portalu przedstawia najważniejsze wydarzenia tamtych dni. Użytkownik serwisu może więc zejść do kanałów, zdobyć PAST-ę i Dworzec Gdański, znaleźć się w miejscu nadania pierwszej audycji powstańczej radiostacji „Błyskawica”, obserwować zrzuty aliantów na Warszawę, odwiedzić miejsce eksplozji czołgu-pułapki i desantować Czerniaków. Na interaktywnej mapie pokazane zostały zmiany zasięgu działań powstańców. 

Oddzielne miejsca w serwisie poświęcone są rzezi Woli oraz śmierci najwybitniejszego poety pokolenia Kolumbów – Krzysztofa Kamila Baczyńskiego.

Powiązany Artykuł

spot 1200.jpg
Wyjątkowe spoty z okazji 73. rocznicy Powstania Warszawskiego

Program Pierwszy Polskiego Radia

31 lipca radiowa Jedynka zaprasza na audycję „Dzień przed godziną W”.  W programie przypomniane zostaną najważniejsze wydarzenia jakie poprzedziły wybuch Powstania Warszawskiego oraz przedstawiona zostanie sytuacja polityczna i militarna na ziemiach polskich w tamtych dniach. Gościem Doroty Truszczak będzie dr Artur Bojarski – varsavianista z Muzeum Historycznego w Legionowie. W audycji zostaną również wykorzystane materiały archiwalne z wypowiedziami świadków wydarzeń.

REKLAMA

1 sierpnia na antenie Jedynki wyemitowany zostanie specjalny 15-odcinkowy cykl wspomnieniowy –rozmowy z powstańcami i cywilnymi świadkami wydarzeń pt.: „Rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego – Pamiętamy”.  Emisja ok. godz. 6.55, 7.55, 8.55, 9.55. 10,55, 12.55, 13.55, 14.55, 15.55, 16.55, 17.55, 18.55, 19.55, 21.55, 22.55

Gościem „Sygnałów Dnia” o godz. 7.15 będzie Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego. O godz. 8.15 w studiu pojawi się  płk Edmund Baranowski – powstaniec z  batalionu „Miotła” zgrupowania „Radosław”.

O godz. 17.00 – transmisja z uroczystości na Powązkach Godzina W syreny

O godz. 17.25 na antenie odbędzie się debata z wolontariuszami z Muzeum Powstania Warszawskiego.

O godz. 21.10 w programie „Kultura na wakacje”: „Budowałam barykadę” – poezja Anny Świrszczyńskiej o Powstaniu Warszawskim. Gościem Martyny Podolskiej będzie Anna Nasiłowska – przewodnicząca Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, znawczyni tej poezji. Przedstawione zostaną również archiwalne nagrania poetki.

REKLAMA

W „Nocy z Jedynką” z 1 na 2 sierpnia Ewa Heine i jej goście. Barbara Bienias, która przeżyła powstanie na Ochocie, dziś mieszka w Londynie, była architektem, od 90. roku zawsze 1-go sierpnia jest w Warszawie. Bogna Lewtak-Baczyńska, poetka, malarka, jest krewną Kamila Baczyńskiego, śpiewa jego teksty. W trzeciej godzinie audycji historia łączniczki Grety, o której w swym przemówieniu wspomniał Donald Tramp, prezydent USA.

Program Drugi Polskiego Radia

W poniedziałek 31 lipca o godz. 9.45 o Powstaniu Warszawskim, jego uczestnikach i wartościach, w obronie których wystąpili, Dwójka opowie w cyklu „To się czyta latem”. Audycja poświęcona będzie książce Małgorzaty Czerwińskiej-Buczek „Powstańcy 44’. Bohaterowie i świadkowie”. Jej fragmenty – relacje kobiet – przeczyta Marzena Trybała. – Ta książka miała być historią ludzkich przeżyć – pisze we wstępie jej autorka – a jest zapisem wielkich emocji i przyjaźni. Rok spotkań i rozmów z powstańcami zmienił zupełnie moje życie, przewartościował je. Zrozumiałam, że ram młodości nie wyznacza metryka urodzenia, ale nasz stosunek do ludzi i do siebie. Że największym dobrem są przyjaźń i miłość...

Również 31 lipca o godz. 11:45 w cyklicznych „Zapiskach ze współczesności” o swoim udziale w Powstaniu Warszawskim opowiedzą jego uczestnicy, naoczni świadkowie wydarzeń z 1944 roku, m.in. Jolanta Kolczyńska, pseudonim „Klara”, Zbigniew Galperyn – „Antek i Eugeniusz Tyrajski – „Genek”.

Z kolei we wtorek 1 sierpnia o godz. 15.15, w cyklu „Kwadrans bez muzyki” audycja Dawida DziedziczakaMiasto Ruin”. Galeria Raster wydała kolejny album w swojej warszawskiej serii, zatytułowany „Ruiny Warszawy", który dotyczy nie tylko powojennych zniszczeń, ale także przekształceń miasta przed i po wojnie czy wyburzania jego części.

REKLAMA

1 sierpnia o godz. 18.00 problematyce powstańczej zostanie poświęcona audycja z cyklu „O wszystkim z kulturą” pt. „Powstanie Warszawskie z perspektywy niemieckiej; wokół książki Hannsa von Krannhalsa „Powstanie Warszawskie 44”. Książka będzie przedmiotem rozmowy Wacława Holewińskiego, autora audycji, i jego gości – Piotra Gursztyna i Andrzeja Chojnowskiego.

2 sierpnia o godz. 15.15 Dwójka zaprosi na „Kwadrans bez muzyki – Architekt Nowej Warszawy”. Autorka audycji, Aldona Łaniewska-Wołłk, opowie w niej o  Józefie Sigalinie. To architekt i urbanista, szef  Biura Odbudowy Stolicy. Sigalin współtworzył Plan Generalny Warszawy w latach 1951-1953. W latach 1951-1956 był pierwszym naczelnym architektem Warszawy. W dużej mierze to on decydował o powojennym kształcie stolicy.

Tematyka powstańcza będzie obecna także w cyklu „Kwadrans bez muzyki – Wisła polskich pisarzy” w czwartek 3 sierpnia o godz. 15.00. Bohaterem audycji Doroty Gacek będzie Krzysztof Kamil Baczyński.

Program Trzeci Polskiego Radia

W poniedziałek 31 lipca Trójka nada w popołudniowym (godz. 16.00-19.00) bloku „Zapraszamy do Trójki” materiał reporterski związany z rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego (m.in. o akcji społecznej „Wolność Łączy”, która organizowana jest 1 sierpnia o godzinie 17.00 w miejscach pamięci Powstania Warszawskiego na terenie całego miasta). O godz. 18.15 – reportaż „Dziewczyny i chłopcy z Powstania” (tytuł roboczy) Magdy Skawińskiej.

REKLAMA

Natomiast o godz. 19.00 w ogródku przy ul. Myśliwieckiej odbędzie się specjalny koncert „Alert przed godziną W” w wykonaniu Teatru Od Czapy zorganizowany przez Fundację „Sztafeta” – pod patronatem Polskiego Radia i Trójki. Piosenki te (zarejestrowane również na płycie pod tym samym tytułem) Program 3 będzie nadawać 1 sierpnia przez cały dzień. Relacja z plenerowego koncertu w porannym bloku „Zapraszamy do Trójki” (godz. 6.00-9.00).  W tym samym paśmie ponadto m.in. materiał reporterski o poranku w Warszawie 1 sierpnia 1944 roku.

Również w poniedziałek 1 sierpnia gościem Tomasza Żądy w audycji „Ja tu gram” (godz. 12.05-13.00) będzie Jan Ołdakowski – dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego.

Z kolei w popołudniowym „Zapraszamy do Trójki” (godz. 16.00-19.00) m.in. materiały reporterskie o żyjących jeszcze Powstańcach (ilu ich jest, kto jest najstarszy, kto najmłodszy, jak żyją itp.) oraz o nieznanych miejscach związanych z Powstaniem.

Od godz. 17.00 relacja z uroczystości rocznicowych na Powązkach i w centrum miasta. 

REKLAMA

Wieczorem (godz. 19.05-20.00) retransmisja koncertu Moniki Borzym „Jestem przestrzeń” nagranego 28 lipca w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego (album o takim samym tytule, z wierszami Anny Świrszczyńskiej, był – przedpremierowo – płytą ubiegłego tygodnia w Trójce). Tuż po tym specjalne wydanie „Klubu Trójki” (godz. 20.05-22.00) – Dariusz Bugalski poprowadzi audycję z pl. Piłsudskiego, gdzie będzie odbywać się koncert „Piosenki (nie)zakazane”.

Program Czwarty Polskiego Radia

31 lipca w poniedziałek autorzy audycji „TOP” (po godz. 17.00) przeprowadzą test aplikacji mobilnej „Pamięć Miasta”, dzięki której można odwiedzić ponad 300 Miejsc Pamięci Powstania Warszawskiego, poznając bliżej historię walk Polaków w stolicy.

1 sierpnia, w dzień wybuchu Powstania Warszawskiego „Stacja Kultura” zaprasza na wywiad z Janem Ołdakowskim – Dyrektorem Muzeum Powstania Warszawskiego, który podsumuje działalność muzeum w ostatnim czasie, przedstawi program wydarzeń kulturalnych związanych z obchodami 73. rocznicy, a także opowie o rozwoju muzeum, jego misji i wizytach zagranicznych gości w tej instytucji.

Tego dnia w specjalnym wydaniu „Muzycznego Lunchu” będzie można usłyszeć muzykę poświęconą Powstaniu Warszawskiemu – na autorską selekcję utworów zaprosi słuchaczy Bartek Koziczyński (godz. 13.05).

REKLAMA

1 sierpnia o godz. 17.00 antena uczci pamięć Powstańców emitując o godzinie „W” tradycyjną „syrenę”, a serwis informacyjny o tej porze w całości będzie poświęcony Powstaniu Warszawskiemu. Przedstawiona zostanie również na antenie inicjatywa BohaterON, czyli akcja wysyłania kartek pocztowych do żyjących Powstańców. Więcej informacji na ten temat także w audycji „Pasjonauci” w sobotę 5 sierpnia po godz. 11.00.

Polskie Radio Dla Zagranicy

Redakcja Polska Polskiego Radia dla Zagranicy zaplanowała m.in. dyskusję „Powstanie Warszawskie oczami  historyków i uczestników powstańczego zrywu” (31 lipca), relację ze spotkania prezydenta Andrzeja Dudy z Powstańcami Warszawskimi (31 lipca) oraz zaprezentuje Projekt  Opowieść '44: Powstańczy happening Teatru Muzycznego Od Czapy – pieśni powstańcze śpiewane w tramwajach miejskich i koncert „Po Godzinie „W” (1 sierpnia) oraz oczywiście transmisję uroczystości upamiętniających 73. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Redakcja Niemiecka zaprosi słuchaczy m.in. na spacer po Muzeum Powstania Warszawskiego (1 sierpnia), rozmowę z historykiem Januszem Tycnerem wokół pytania: czy warto było organizować Powstanie? (2 sierpnia), relację z otwarcia wystawy „Powstanie Warszawskie 1944” w Muzeum Historyczno-Technicznym w Peenemünde (3 sierpnia) i reportaż o warszawskiej Pradze, która pamięta o Powstaniu (4 sierpnia).

Redakcja Angielska wyemituje m.in. koncert „Jestem przestrzeń” z kompozycjami Mariusza Obijalskiego do poruszających wierszy Anny Świrszczyńskiej, poetki okresu Powstania Warszawskiego, w wykonaniu Moniki Borzym (31 lipca), relacje z centralnych obchodów 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (1 sierpnia) oraz zaprezentuje i omówi dokument TVP
„Rzeź na Woli” (3 sierpnia; portal thenews.pl).

REKLAMA

Redakcja Rosyjska przygotowała Magazyn Historyczny” poświęcony 73. rocznicy Powstania (1 sierpnia) i „Muzyczny Album” – piosenki z czasu  Powstania Warszawskiego z wierszami wojennymi powstańca-poety Józefa „Ziutka” Szczepańskiego z albumu muzycznego nagranego w Muzeum Powstania Warszawskiego „Wspomnij Ziutka” (1, 3 i 7 sierpnia).

Redakcja Ukraińska zaplanowała relacje z obchodów rocznicy PW w serwisie informacyjnym, przegląd prasy poświęcony Powstaniu oraz rozmowy z udziałem historyków i komentatorów (1 sierpnia). Ponadto Sekcja Ukraińska będzie na bieżąco informować o wszelkich wydarzeniach i aspektach dotyczących Powstania Warszawskiego w kolejnych dniach.

Polskie Radio 24

W rocznice Powstania Warszawskiego Polskie Radio 24 będzie na swojej antenie szeroko informować o uroczystościach rocznicowych we wszystkich magazynach i serwisach informacyjnych. Ponadto, w publicystycznych pasmach dziennych w godz. 10.00-18.00 będzie można usłyszeć 1 sierpnia komentarze zaproszonych do studia historyków.

Ponadto na antenie m.in. rozmowa z Piotrem Legutko – autorem książki „Jedyne takie muzeum. Odzyskana pamięć o Powstaniu Warszawskim” (godz. 10.15); spotkanie z Robertem Gawkowskim (Muzeum UW) na temat walki o Uniwersytet Warszawski (godz. 10.45), prof. Piotr Wawrzyk z UW opowie o polityce historycznej Polaków w kontekście pamięci o Powstaniu (godz. 13.15), a Katarzyna Utracka z MPW m.in. wyjaśni szczegóły akcji „Polska Walcząca. Upamiętniaj Godnie” (godz. 14.15).

REKLAMA

Od 1 sierpnia na antenie Polskiego Radia 24 codziennie przez 66 Dni o godz. 9.06 będzie emitowane Kalendarium Powstania Warszawskiego – dźwiękowy zapis walk w Warszawie w 1944 roku.

koz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej