5 najważniejszych filmów o Powstaniu Warszawskim

Wzbudzają emocje, wzruszają, pomagają zrozumieć historię. Filmy poświęcone tematyce Powstania Warszawskiego są ponadczasowe i często lepiej niż niejeden podręcznik ukazują wartości i patriotyczne postawy osób walczących za naszą ojczyznę.

2017-08-01, 13:00

5 najważniejszych filmów o Powstaniu Warszawskim
Kadr z filmu ''Miasto 44" (reż. Jan Komasa).Foto: Materiały prasowe

Takie filmy powstają latami i są bardzo szczegółowo dopracowywane. Twórcy przed produkcją konsultują scenariusz z weteranami Powstania Warszawskiego oraz bazują na zachowanych materiałach, dokumentach i kronikach. Wszystko po to, byśmy my mogli dziś lepiej poznać naszą historię. Szczególnie tego wyjątkowego dnia, 1 sierpnia warto poświęcić czas i obejrzeć choć jeden z filmów o naszej narodowej tożsamości, o naszej rodzinie, naszych przodkach… o nas samych.

1. Miasto 44 (reż. J. Komasa)

Kinowa premiera filmu odbyła się 19 września 2014, a przygotowania do niego trwały ponad 8 lat. Produkcja miała być w zamyśle pierwszym filmem fabularnym w całości poświęconym tematyce powstania warszawskiego od czasów Kanału w reżyserii Andrzeja Wajdy.

Film opowiada historię młodego chłopaka, Stefana Zawadzkiego (w tej roli Józef Pawłowski), który po śmierci ojca postanowił dołączyć do powstania. Scenariusz ''Miasta 44'' to przede wszystkim uczuciowy trójkąt – Stefan oraz dziewczyny Kama i Biedronka. Obserwujemy, co się dzieje z nimi i z ich przyjaciółmi przy zgrupowaniu ''Radosław'', które ruszyło z Woli, a potem przeszło przez miasto i skończyło działania na Czerniakowie.

Źródło: KinoSwiatPL/YouTube

REKLAMA

2. Kanał (reż. A. Wajda)

Film fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy z 1957 roku. To pierwszy polski film powojenny poruszający tematykę powstania warszawskiego. Oparty na opowiadaniu Jerzego Stefana Stawińskiego (uczestnika powstania, który przeszedł przez kanały podczas powstania warszawskiego) i zrealizowany według jego scenariusza. Film ukazuje jeden z końcowych epizodów walk w Warszawie. Na fabułę składają się losy członków powstańczego oddziału, zmuszonych do ewakuacji kanałami. Powolna, samotna śmierć wszystkich po kolei bohaterów ukazuje ogrom tragedii zrywu zbrojnego.

''Kanał'' do dziś uznawany jest za jeden z najlepszych polskich filmów. Datę jego premiery powszechnie uważa się za początek polskiej szkoły filmowej.

Źródło: kinotekaorguk/YouTube

REKLAMA

3. Powstanie Warszawskie (dokument fabularyzowany)

Polski film fabularny, przedstawiający autentyczne zdarzenia z powstania warszawskiego w 1944. Został zmontowany w całości z ręcznie i komputerowo koloryzowanych kronik filmowych z sierpnia 1944 i wyprodukowany przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Premiera filmu odbyła się 9 maja 2014.

Bohaterami filmu są dwaj bracia, operatorzy BIP-u (Biura Informacji i Propagandy Komendy Głównej Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej), którzy otrzymują zadanie dokumentowania powstania. Jeden z nich chce kręcić walki i robi wszystko, żeby przyłączyć się do jednego z powstańczych oddziałów. Poszukując odpowiednich ujęć, wchodzą coraz głębiej – dosłownie i w przenośni – w samo powstanie. I w końcu udaje im się dołączyć do jednego z oddziałów, z którym idą na akcję. Uświadamiają sobie, że ich rolą jest udokumentowanie prawdziwego piekła i ocalenie za wszelka cenę taśmy z materiałem.

Źródło: Muzeum Powstania Warszawskiego/YouTube

REKLAMA


4. Zakazane piosenki (reż. L. Buczkowski)

Polski muzyczny film fabularny z 1946 r. upamiętniający antyniemiecką i partyzancką twórczość muzyczną czasów II wojny światowej i jednocześnie przedstawiający w epizodach historię okupacji niemieckiej od kapitulacji wrześniowej, aż po wkroczenie Armii Czerwonej do Warszawy. Przedstawione w nim piosenki są w większości oparte na autentycznej twórczości wykonawców ulicznych i orkiestr podwórkowych.

Film cieszył się dużą popularnością, jednak krytyka zarzucała mu fałszowanie rzeczywistości okupacyjnej i łagodzenie okrucieństw niemieckich tamtego czasu. W związku z tym film został wycofany z kin i skierowany do poprawy. Wersja zmieniona, w większym stopniu akcentująca grozę czasów wojny, weszła na ekrany w 1948. Do początków XXI wieku film obejrzało w kinach około 15 milionów widzów.

Źródło: LekcjaHistorii/YouTube

REKLAMA


5. Kolumbowie (serial)

Polski serial telewizyjny opowiadający o losach przedstawicieli pokolenia Kolumbów – konspiratorów, żołnierzy Armii Krajowej podczas okupacji niemieckiej, a później powstania warszawskiego. Serial stanowi adaptację dwóch pierwszych tomów powieści Romana Bratnego Kolumbowie. Rocznik 20 w reżyserii Janusza Morgensterna. Scenariusz do serialu napisał również Roman Bratny. Produkcją zajął się Zespół Filmowy "Iluzjon", a kierownikiem produkcji był Jerzy Buchwald. Muzykę skomponował Jerzy Matuszkiewicz. Zdjęcia nakręcono w 1970, 9 września tegoż roku obraz miał swoją premierę.

Foto: Filmoteka narodowa/Troszczyński Jerzy

Foto: Filmoteka narodowa/Troszczyński Jerzy
Aleksandra Rybińska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej