Debata Poranka: W sprawach dot. ludobójstwa nie ma przedawnień

„Decyzja dotycząca ewentualnego wystąpienia do Niemiec o reparacje wojenne to kwestia tygodni lub miesięcy” - powiedział w poniedziałek szef MSZ Witold Waszczykowski. Jak mówił, wynika to m.in. z potrzeby przeprowadzenia dokładnych badań dot. rozmiaru polskich strat - ekonomicznych i ludzkich. O reparacjach wojennych mówili w audycji Debata Poranka Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie”, artysta Wojciech Korkuć i mecenas Stefan Hambura.

2017-09-05, 09:15

Debata Poranka: W sprawach dot. ludobójstwa nie ma przedawnień
Ruiny Pałacu Saskiego w Warszawie wysadzonego w powietrze przez Niemców w grudniu 1944. Foto: wikipedia / domena publiczna

Posłuchaj

05.09.2017 Stefan Hambura, Wojciech Korkuć i Magdalena Piejko o reparacjach wojennych
+
Dodaj do playlisty

Według Stefana Hambury nigdy nie jest za późno, by dochodzić sprawiedliwość ws. ludobójstwa. – Odpowiedź Bundestagu była pamflecikiem, w którym napisano, że nie korzystano z dokumentów źródłowych niemieckich ani polskich. To pismo zostało napisane na potrzeby dyskusji w Polsce. Takie sprawy jak ludobójstwo się nie przedawniają – Namibijczycy domagają się od Niemiec odszkodowań za ludobójstwo z lat 1904-1907 – powiedział mecenas.

Zdaniem Wojciecha Korkucia sprawa reparacji nie jest załatwiona. – Nie mamy podpisanego traktatu pokojowego z Niemcami. Przedawnienie ludobójstwa nie może przejść przez gardło komuś, kto ma elementarny szacunek do praw człowieka. Ludobójstwo musi być nazwane po imieniu, ukarane i musi być za te zbrodnie zadośćuczynienie. Niemcy powinni być wdzięczni, że Polacy łaskawie odczekali 70 lat po wojnie i zwracają się o reparacje teraz, gdy niemiecka ekonomia jest w dobrej kondycji – mówił gość Polskiego Radia 24.

W ocenie Magdaleny Piejko po zbrodniach często brakuje elementarnej sprawiedliwości. – Zawsze mnie oburzało jako młodą osobę, że nasi rodzice i dziadkowie, którzy walczyli z systemem w PRL-u, muszą liczyć każdy grosz, podczas gdy funkcjonariusze mają się świetnie. To ludzki wymiar tej niesprawiedliwości, natomiast po wojnie pieniądze z reparacji ustawiłyby polską gospodarkę na wiele lat – wskazywała dziennikarka.

Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie”, artysta Wojciech Korkuć i mecenas Stefan Hambura Mecenas Stefan Hambura, artysta Wojciech Korkuć i Magdalena Piejko z „Gazety Polskiej Codziennie”   foto: PR24/AK

Więcej w całej audycji.

REKLAMA

Gospodarzem audycji była Dorota Kania

Polskie Radio 24/kk/PAP

Debata Poranka w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje

____________________ 

REKLAMA

Data emisji: 05.09.2017

Godzina emisji: 08:06


Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej