Antyczne zabytki wracają do Łańcuta
Do Muzeum – Zamku w Łańcucie wróciło dwanaście zabytków sztuki antycznej. To między innymi rzeźba „Merkury na baranie”, datowana na przełom I i II wieku. W audycji Utracone, Odzyskane o sprawie mówił Wit Karol Wojtowicz, dyrektor placówki.
2017-08-19, 14:24
Posłuchaj
W 1952 roku, decyzją Ministerstwa Kultury i Sztuki, do Muzeum Narodowego w Warszawie trafiło trzydzieści najcenniejszych eksponatów sztuki antycznej, pochodzących ze zbiorów księżnej Izabelli Lubomirskiej, zgromadzonych w Łańcucie pod koniec XVIII wieku.
– Najlepsze dzieła sztuki, z kolekcji starożytnej, zostały włączone w skład ekspozycji stałych, jako depozyt, stołecznego Muzeum Narodowego – relacjonował Wit Karol Wojtowicz. Osiemnaście obiektów wróciło do Łańcuta w 1991 roku, były to m.in. takie rzeźby, jak: „Dionizos na panterze” czy „Amorek na lwie”. Do 2017 roku w Warszawie nadal pozostawało dwanaście przedmiotów.
– W Łańcucie cały czas pamiętaliśmy o tym, że te obiekty pochodzą z naszego muzeum. Chcieliśmy, bo wróciły na Zamek, do domu – wskazywał gość PR24.
Oprócz ważącej ponad pół tony rzeźby „Merkury na baranie”, do Muzeum – Zamku w Łańcucie wróciły też m.in. rzymskie i greckie wazy z poprzedniej ery, a także alabastrowa urna kanopska (Egipt).
REKLAMA
Więcej w całej audycji.
Gospodarzem programu była Magdalena Ogórek.
Polskie Radio 24/mp
___________________
REKLAMA
Utracone, odzyskane w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
Data emisji: 19.08.17
Godzina emisji: 13.15
REKLAMA