GPW: z czego wynikają mocne wzrosty spółek energetycznych?

Od początku roku indeksy giełdowe urosły o nieco ponad 20 proc., gdy tymczasem spółki energetyczne urosły o ponad 40 proc. Z czego wynikają te wzrosty, wyjaśnia w rozmowie z Naczelną Redakcją Gospodarczą Polskiego Radia Tomasz Wyłuda, menedżer Zespołu Doradztwa i Analiz Biura Maklerskiego ING Banku.

2017-08-23, 11:10

GPW: z czego wynikają mocne wzrosty spółek energetycznych?
Energetyka – paradoksalnie – korzysta na wzrostach cen węgla kamiennego. Foto: Pixabay.com

Posłuchaj

Z czego wynikają wzrosty spółek energetycznych, wyjaśnia Tomasz Wyłuda, menedżer Zespołu Doradztwa i Analiz Biura Maklerskiego ING Banku
+
Dodaj do playlisty

Energetyka – paradoksalnie – korzysta na wzrostach cen węgla kamiennego, zauważa Tomasz Wyłuda, menedżer Zespołu Doradztwa i Analiz Biura Maklerskiego ING Banku.

- W normalnych warunkach wzrost cen węgla powinien niekorzystnie się odbić na notowaniach spółek energetycznych – za sprawą wzrostu kosztów. Jakiś czas temu jednak spółki z tego sektora zostały zmuszone do ratowania górnictwa węgla kamiennego. Wiele spółek energetycznych musiało zakupić upadające kopalnie – mówi ekspert.

Obecnie ceny węgla kamiennego mocno odbiły.

- Finalnie okazało się więc, że spółki energetyczne zakupiły kopalnie bardzo tanio – gdy te miały kłopoty – a obecnie korzystają na dobrej koniunkturze w sektorze. Przykładem może być Enea, która urosła w tym roku o ponad 70 proc., a która jakiś czas temu przejęła spółkę Bogdanka – wyjaśnia Tomasz Wyłuda.

REKLAMA

. .

Dramatyczny spadek kursu akcji Provident Financial 

Z ciekawszych wydarzeń na zagranicznych parkietach można wymienić dramatyczny spadek kursu spółki Provident Financial.

- Kurs spółki spadł o blisko 70 proc. w ciągu jednego dnia, za sprawą informacji o nieudanym procesie digitalizacji. Ściągalność pożyczek spadła z 90 proc. do nieco ponad 57 proc. Po publikacji wyników ze stanowiska szybko ustąpił prezes spółki Peter Crook. Spekuluje się, że aby kontynuować działalność Provident będzie musiał dokonać emisji akcji – podsumowuje ekspert.

Provident Financial nie jest właścicielem polskiego Providenta, który należy do brytyjskiej spółki International Personal Finance (IPF).

REKLAMA

International Personal Finance (IPF) i Provident Financial Group (PFG), do którego należy wspomniany Provident Financial rozdzieliły się w 2007 r. i od tej pory są odrębnymi podmiotami i nie mają ze sobą żadnych powiązań.

oprac. Anna Wiśniewska

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej