Prezydent gotów poprzeć nowy projekt ustawy medialnej

2009-12-03, 06:00

Prezydent gotów poprzeć nowy projekt ustawy medialnej

Jednym z podstawowych założeń projektu jest stworzenie stabilnego systemu finansowania mediów publicznych.

Posłuchaj

+
Dodaj do playlisty

Komitet Obywatelski Mediów Publicznych będzie obradował w czwartek nad założeniami ustawy medialnej. Pomysłodawcy ustawy ze środowisk twórczych chcą odpolitycznić media publiczne i zapewnić im trwałe, niezależne finansowanie.

Prezydent Lech Kaczyński jest gotów poprzeć projekt ustawy medialnej przygotowywanej przez środowiska twórców. Powiedział o tym Informacyjnej Agencji Radiowej prezydencki minister Paweł Wypych.

Paweł Wypych powiedział IAR, że Kancelaria Prezydenta jest w stałym kontakcie ze środowiskiem twórców, a Lech Kaczyński od początku wyrażał swoje poparcie dla tworzenia przez nich nowej ustawy. Minister podkreślił, że o szczegółach prezydent będzie rozmawiał, gdy powstanie tekst ustawy.Prezydencki minister podkreślił, że funkcjonowanie mediów publicznych bez zapewnienia finansowania jest niemożliwe. Jak dodał, premier Donald Tusk doprowadził do ograniczenia finansowania mediów publicznych z abonamentu, nie proponując nic w zamian.

Jednym z podstawowych założeń projektu jest stworzenie stabilnego systemu finansowania mediów publicznych. Twórcy chcą likwidacji abonamentu i zastąpienia go powszechnym obowiązkiem płacenia na media publiczne. Nieoficjalnie wiadomo, że byłaby to tak zwana opłata audiowizualna w wysokości ośmiu złotych miesięcznie - płacona wraz z podatkiem PIT i CIT.
Założenia merytoryczne projektu mają być gotowe jeszcze w grudniu. Prawnicy powinni przerobić je na tekst ustawy w ciągu około miesiąca.

Posłowie się przyjrzą

Politycy przyjrzą się projektowi ustawy medialnej przygotowywanemu przez środowiska twórcze, kiedy trafi do Sejmu.

Poseł Platformy Obywatelskiej Stefan Niesiołowski powiedział IAR, że rząd z otwartymi rękami czeka na projekt twórców, ale muszą być konkrety w tej sprawie. Niesiołowski dodał, że Platforma Obywatelska popiera samą ideę stworzenia takiego projektu.Karol Karski z Prawa i Sprawiedliwości mówi, że Prawo i Sprawiedliwość przyjrzy się projektowi ustawy, jeśli wpłynie on do Sejmu. Poseł wyraził nadzieję, że kwestia finansowania mediów publicznych zostanie szybko rozwiązana.Natomiast Ryszard Kalisz z Sojuszu Lewicy Demokratycznej podkreślił, że pomysł stworzenia ustawy medialnej przez środowisko twórców wydaje się interesujący. Jak dodał, będzie projekt, będą rozmowy na ten temat.Jednym z podstawowych założeń projektu ustawy medialnej komitetu jest stworzenie stabilnego systemu finansowania mediów publicznych. Twórcy chcą likwidacji abonamentu i zastąpienia go powszechnym obowiązkiem płacenia na media publiczne. Nieoficjalnie wiadomo, że byłaby to tak zwana opłata audiowizualna w wysokości ośmiu złotych miesięcznie - płacona wraz z podatkiem PIT i CIT.

Projekt zakłada także, że zarządy i rady nadzorcze publicznej telewizji i radia miałaby zastąpić rada mediów publicznych, wybierana przez Komitet Obywatelski. Byłoby to ciało określające politykę programową mediów publicznych.Profesor Maciej Mrozowski mówi, że dzisiejsze zarządy i rady nadzorcze publicznej telewizji i radia miałaby zastąpić rada mediów publicznych, wybierana przez Komitet Obywatelski:

Mrozowski ocenia, że są szanse na akceptację przez polityków projektu zmian w mediach publicznych:
Mrozowski ocenia, że są szansę na akceptację przez polityków projektu zmian w mediach publicznych, bowiem - jak się wyraził - stoją oni pod ścianą i muszą podjąć jakieś kroki w sprawie problemu finansowania mediów publicznych.

W skład komitetu wchodzą między innymi Agnieszka Holland, Grzegorz Jarzyna, Wojciech Kilar i Andrzej Wajda.

Założenia merytoryczne projektu mają być gotowe jeszcze w grudniu. Prawnicy powinni przerobić je na tekst ustawy w ciągu około miesiąca.

Sojusz Lewicy Demokratycznej zaproponował wczoraj, by media publiczne były finansowane z subwencji państwowych. W klubie trwają prace nad nowym projektem ustawy.

Informacyjna Agencja Radiowa (IAR)

 

Polecane

Wróć do strony głównej