Skomplikowany żywot Bruno Jasieńskiego na deskach Teatru Starego
Jego prowokacyjne i bulwersujące publiczność „poezokoncerty” były przerywane przez policję, a teksty cenzurowane za bluźnierstwo, pornografię i nihilizm. Bruno Jasieński uznawany jest za jedną z najważniejszych postaci polskiej awangardy. Losy obrazoburczego futurysty, polskiego komunisty, a także bolszewickiego pisarza, którego rozstrzelano w Związku Radzieckim, ukazuje spektakl „Jasieński”.
2017-08-26, 19:35
Posłuchaj
Sztuka poświęcona Bruno Jasieńskiemu rozpoczyna sezon Teatru Starego w Krakowie. Jest ona nie tyle ilustracją biograficznych zawiłości poety, a przede wszystkim zobrazowaniem tragicznego uwikłania człowieka w ideologie i utopie. Michał Majnicz, odgrywający tytułową rolę, podkreślił, że Jasieński za życia był wyszydzany i nielubiany za to, że zdradził swój kraj.
– Był to człowiek kompletnie zagubiony, który uczynił bardzo wiele złych rzeczy. Jednak należy zauważyć, że jako pisarz stworzył wiele pięknych tekstów. Mój bohater był bardzo mocno zaangażowany w życie, ale też niestety niezwykle samotny – zaznaczył aktor.
Michał Majnicz przyznał, że jako aktor występujący na scenie, nie chce oceniać odgrywanej przez siebie postaci, nawet jeżeli jest tak kontrowersyjna jak Bruno Jasieński. Zdaniem rozmówcy Polskiego Radia 24 rolę recenzenta pozostawia publiczności.
Więcej o spektaklu i jego bohaterze w całej audycji.
REKLAMA
Rozmawiała Katarzyna Oklińska.
Polskie Radio 24/db
Na scenie w Polskim Radiu 24 - wszystkie audycje
___________________
REKLAMA
Data emisji 26.08.17
Godzina emisji: 19.06
REKLAMA