"Gdyby nie nasza jedność, połączenie sił prawicowych, nie uzyskalibyśmy zwycięstwa"

W Gdańsku odbyło się uroczyste posiedzenie Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z okazji 37. rocznicy Sierpnia'80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 29. rocznicy strajków z 1988 rok. Obecni byli m. in. marszałek Senatu Stanisław Karczewski, szefowie Związku oraz opozycjoniści.

2017-08-31, 19:21

"Gdyby nie nasza jedność, połączenie sił prawicowych, nie uzyskalibyśmy zwycięstwa"

Posłuchaj

Marszałek Karczewski przypomniał, że rząd Prawa i Sprawiedliwości zrealizował obietnicę obniżenia wieku emerytalnego, choć - jak mówił - nadal trzeba dążyć do realizacji postulatów Sierpnia'80 (IAR)
+
Dodaj do playlisty

- My tak naprawdę dopiero w tej chwili próbujemy realizować to, co państwo podpisaliście 37 lat temu - mówił do zgromadzonych w sali "Akwen" związkowców i grupy Sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych marszałek Senatu Stanisław Karczewski. W uroczystości uczestniczyli m.in.: Joanna Duda-Gwiazda i Andrzej Gwiazda, Andrzej Kołodziej, Jerzy Kmiecik, Stefan Lewandowski i Tadeusz Fiszbach.

Karczewski powiedział, że część z 21 Postulatów z 1980 nie jest spełniona. Jako przykład niezrealizowanych postulatów podał np. ten dotyczący poprawy funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej. "Mamy jeszcze dużo do zrobienia w tym zakresie" - dodał. Powołując się na przewodniczącego gdańskiej Solidarności Krzysztofa Doślę, dodał jeszcze niezrealizowane prawo do wolnych niedziel. Powiedział, że "wszystko trzeba zrobić, aby doprowadzić to do końca i ta sprawa na pewno będzie miała swój finał". Podkreślił natomiast, że udało się spełnić postulat o obniżeniu wieku emerytalnego.

- Gdyby nie nasza jedność, połączenie sił prawicowych, nie uzyskalibyśmy zwycięstwa - zaznaczył marszałek Karczewski.

Sygnatariusze porozumień Sierpniowych: (od lewej)Tadeusz Fiszbach, Jerzy Kmiecik, Stanisław Lewandowski oraz Andrzej Kołodziej podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Fot. PAP/Dominik Kulaszewicz Sygnatariusze porozumień Sierpniowych: (od lewej)Tadeusz Fiszbach, Jerzy Kmiecik, Stanisław Lewandowski oraz Andrzej Kołodziej podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność". Fot. PAP/Dominik Kulaszewicz


"Ubliżylibyśmy pamięci sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych"

Nie możemy dopuścić do tego, aby Plac Solidarności, nasze święte miejsca pamięci, stały się areną happeningów dla funkcjonariuszy SB czy służb specjalnych, dla ludzi, którzy wprowadzali stan wojenny - powiedział lider gdańskiej "Solidarności" Krzysztof Dośla podczas uroczystości.

Przewodniczący Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" ocenił, że "ubliżylibyśmy pamięci sygnatariuszy Porozumień Sierpniowych, twórców strajków sierpniowych, wszystkim tym, którzy cierpieli w więzieniach (...), gdybyśmy dziś z Placu Solidarności, z naszych świętych miejsc pamięci, robili trybunę dla ludzi, którzy się podszywają pod hasła »Solidarności«, stali się niestety renegatami, zaprzeczyli ideałom, w imię których stali w naszych szeregach".

- Na to na pewno się nie zgodzimy i na pewno takie miejsca nie są dla nich, to jest miejsce refleksji, pamięci, modlitwy, a nie żartów - mówił.

Dośla podkreślił, że "dzisiaj, nie po raz pierwszy zresztą, usiłuje się przeszkodzić w naszej uroczystości". - Musimy zrobić wszystko, aby ta uroczystość była zapamiętana bez jakichś awantur, niegodnych zachowań - dodał. Powiedział, że "usiłują przeszkadzać" ludzie, których "realne działanie stoi w jawnej sprzeczności z postulatami Sierpnia, z tymi ideałami, z którymi do dnia dzisiejszego NSZZ »Solidarność« się identyfikuje i stara się je realizować".

Podziękowania i stypendia

Podczas uroczystego posiedzenia Zarządu Regionu Gdańskiego NSZZ "Solidarność" z okazji 37. rocznicy Sierpnia'80 i powstania NSZZ "Solidarność" oraz 29. rocznicy strajków z 1988 roku trzy osoby, uczestnicy strajków w 1980 i 1988 roku, otrzymali podziękowania "Solidarności" regionu gdańskiego za swoją działalność podczas protestów oraz wsparcie internowanych w czasie stanu wojennego.

Podziękowania otrzymali: Wioletta Glanert ze Stoczni Gdańsk, Franciszek Jankowski z "Solidarności" Stoczni Gdańskiej oraz Henryk Gielniak, pracownik Gdańskiej Stoczni Remontowej.

Po raz piętnasty rocznicowym uroczystościom towarzyszyło wręczenie stypendiów uczniom z Funduszu Stypendialnego NSZZ "Solidarność" w Gdańsku. Wręczonych zostało 30 stypendiów, z czego trzy otrzymali uczniowie z terenów, które zostały najbardziej poszkodowane podczas nawałnicy na Pomorzu w połowie sierpnia.

Na Placu Solidarności, w pobliżu Pomnika Poległych Stoczniowców, uroczystości z okazji rocznicy Podpisania Porozumień Sierpniowych planował zorganizować KOD. Chociaż zgodę na to wyraził prezydent Gdańska, to uniemożliwił to swoją decyzją wojewoda pomorski.

REKLAMA

Wojewoda pomorski wydał NSZZ "Solidarność" zgodę na "organizowanie 31 sierpnia w godz. 12-19:30 na Placu Solidarności zgromadzeń cyklicznych w rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych". Zgoda ta obowiązuje przez trzy lata poczynając od tegorocznej rocznicy. Możliwość wydania takiej zgody dała wojewodzie obowiązująca od kwietnia br. nowelizacja Prawa o zgromadzeniach. W tej sytuacji KOD zorganizował w czwartek swoje uroczystości w pobliżu historycznej Sali BHP.

pr

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej