Najwyższy stopień zagrożenia. Uwaga na podtopienia
Wyższa temperatura i szybkie topnienie śniegu powoduje podwyższenie się stanu wód w wielu rejonach Polski. Synoptycy ostrzegają przed lokalnymi podtopieniami. W kilku regionach - między innymi w województwach dolnośląskim, lubuskim i lubelskim - ogłoszono najwyższy, trzeci stopień zagrożenia
2010-03-01, 12:17
Mieszkańcy gminy Gawłuszowice położonej częściowo w widłach Wisłoki i Wisły, na skraju powiatu mieleckiego, borykają się z wodą, która wdarła się do ich gospodarstw.
Najgorzej było w Krzemienicy i w Rożniatach, gdzie podtopionych jest 95 gospodarstw, remiza strażacka, zakład przemysłowy, boisko sportowe i lokalne drogi. Sprawcą jest niewielki Kanał Chorzelowski, wpadający bezpośrednio do Wisły, który obecnie wygląda jak szeroka rzeka. W niedzielę w regionie alarm przeciwpowodziowy ogłoszono oprócz gminy Gawłuszowice także w mieście i gminie Przeworsk. W gminie Padew Narodowa - gdzie woda zalała piwnice ponad 300-tu domów i ok.1,5 tys. użytków rolnych - obowiązuje pogotowie przeciwpowodziowe. Podobnie jak w powiatach: strzyżowskim - miasto i gmina Strzyżów oraz w gminach Czudec, Wiśniowa, Frysztak; mieleckim - miasto Mielec;przeworskim - gmina Tryńcza; rzeszowskim - miasto Rzeszów; jarosławskim - gmina Laszki; stalowowolskim - gmina Bojanów.
Poziom wody zacznie rosnąć
Drugi stopień zagrożenia jest w Podkarpackiem, na Śląsku i w Małopolsce. W województwie podlaskim, na Narwi oraz jej dopływach spodziewany jest dalszy wzrost poziomu wody w strefie wody wysokiej. Lokalnie możliwe przekroczenia stanów ostrzegawczych.
W ciągu najbliższej doby dalsze wzrosty stanów wody powyżej stanu alarmowego przewidywane są między innymi na Odrze i na Widawie. Ponowne wzrosty stanów wody powyżej stanu alarmowego mogą wystąpić też lokalnie w dorzeczu Nysy Kłodzkiej.
Na Podkarpaciu, w związku z topnieniem pokrywy śnieżnej i spływem wód roztopowych, w zlewni Wisłoki, Wisłoka i Sanu spodziewane są wahania poziomu wody, lokalnie powyżej stanów ostrzegawczych.
Najwyższy stopień zagrożenia hydrologicznego, meteorolodzy ogłosili także w województwie łódzkim. W ciągu najbliższej doby na rzekach będą tam występować wzrosty stanu wody z przekroczeniami stanu alarmowego na Pilicy w Sulejowie i na Luciąży w Kłudzicach.
REKLAMA
Przekroczenia stanów ostrzegawczych występują na Czarnej Malenieckiej i na Bzurze.
Podobna sytuacja będzie się utrzymywać w województwie mazowieckim, tam również jest 3 stopień zagrożenia. Wzrost w strefie powyżej stanów alarmowych przewiduje się na Wiśle w Wyszogrodzie i Kępie Polskiej oraz na Liwcu w Zaliwiu. Przekroczenie stanu alarmowego przewidywane jest na Pilicy w Białobrzegach.
Trudna jest także sytuacja w Świętokrzyskiem - z powodu topnienia pokrywy śnieżnej w zlewni Nidy, Czarnej Staszowskiej, Koprzywnicy i Kamiennej poziom wody może znacznie wzrosnąć.
REKLAMA