USA wzywają Radę Bezpieczeństwa ONZ do wywarcia "najsilniejszego" nacisku na Koreę Północną

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się w poniedziałek w trybie nadzwyczajnym w związku z przeprowadzoną w niedzielę przez Koreę Płn. próbą broni jądrowej. Ambasador USA przy ONZ Nikki Haley wezwała Radę do wywarcia jak najsilniejszego nacisku na Koreę Płn.

2017-09-04, 18:02

USA wzywają Radę Bezpieczeństwa ONZ do wywarcia "najsilniejszego" nacisku na Koreę Północną

Posłuchaj

W ONZ o Korei Północnej. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Czytaj więcej

Powiązany Artykuł

msz 1200 free.jpg
MSZ wzywa w trybie pilnym ambasadora Korei Północnej w Polsce

Przywódca Korei Płn. Kim Dzong Un "prosi o wojnę (...). Wojna nie jest czymś, czego Stany Zjednoczone chciały kiedykolwiek i nie chcą jej teraz. Ale cierpliwość naszego kraju nie jest nieograniczona" - powiedziała Haley.

"Pomimo naszych wysiłków program nuklearny Korei Płn. jest teraz bardziej zaawansowany i bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek"

Stopniowe zwiększanie presji na reżim przez RB ONZ od 2006 foku nie zadziałało - uznała amerykańska ambasador. - Pomimo naszych wysiłków program nuklearny Korei Płn. jest teraz bardziej zaawansowany i bardziej niebezpieczny niż kiedykolwiek - dodała. 

Przedstawiciel Chin przy ONZ wezwał członków Rady do "poważnego rozważenia" propozycji, jaką Pekin złożył już wcześniej, zakładającej "podwójne zamrożenie", czyli wstrzymanie programu nuklearnego Pjongjangu przy jednoczesnym zawieszeniu manewrów wojskowych USA i Korei Południowej. Propozycję Chin popiera Rosja.

Rada Bezpieczeństwa ONZ zebrała się na żądanie Japonii, Francji, Wielkiej Brytanii, Korei Południowej i USA.

REKLAMA

Powiązany Artykuł

riabkow 1200 pap.jpg
MSZ Rosji o Korei Płn.: każdy nieopatrzny krok może doprowadzić do wybuchu

Próba bombowa

Korea Płn. ogłosiła w niedzielę, że "całkowitym powodzeniem" zakończyła się przeprowadzona przez Pjongjang próba z użyciem bomby wodorowej przeznaczonej do montażu na międzykontynentalnych pociskach balistycznych (ICBM).

W lipcu Korea Północna przeprowadziła dwie próby z nową międzykontynentalną rakietą balistyczną, po których reżim ogłosił, że "całe terytorium USA" jest w jego zasięgu. 29 sierpnia Północ wystrzeliła rakietę balistyczną, która przeleciała nad japońską wyspą Hokkaido i spadła do Oceanu Spokojnego; po raz pierwszy nad terytorium Japonii przeleciał wówczas północnokoreański pocisk zdolny - według Pjongjangu - do przenoszenia ładunku atomowego.

5 sierpnia Rada Bezpieczeństwa ONZ przyjęła rezolucję przewidującą nałożenie nowych sankcji na Koreę Północną. Ma ona ograniczyć dochody Pjongjangu z eksportu (3 mld dol. rocznie) o jedną trzecią poprzez nałożenie embarga na węgiel, żelazo i rudę żelaza, ołów i rudę ołowiu oraz owoce morza. 

dcz

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej