70. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki

W Suchowoli w województwie podlaskim rozpoczęły się obchody 70. rocznicy urodzin błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Dwudniowe uroczystości odbędą się również w Okopach - rodzinnej wsi kapłana, gdzie urodził się 14 września 1947 roku. 

2017-09-09, 11:58

70. rocznica urodzin ks. Jerzego Popiełuszki
Dwudniowe obchody 70. rocznicy urodzin kapelana NSZZ "Solidarność", błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki. Foto: PAP/Artur Reszko

Uroczystości rozpoczęły się o godz. 12 przed pomnikiem błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki. Na 13 zaplanowano pokaz sprzętu służb MSWiA w liceum w Suchowoli i koncert Orkiestry Reprezentacyjnej Morskiego Oddziału Straży Granicznej, a na 14 początek uroczystości w liceum. O 18 odprawiona zostanie msza święta w kościele pod wezwaniem świętych Piotra i Pawła. 

Pełniący obowiązki szefa Urzędu do spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Jan Józef Kasprzyk podkreśla, że rocznica urodzin księdza Popiełuszki to okazja do oddania hołdu niezwykle ważnej osobie dla wszystkich Polaków. - Uczestnicy uroczystości upamiętnią kapłana, który w swoim życiu kierował się najwyższymi wartościami - mówi Jan Józef Kasprzyk. 

W uroczystościach biorą udział minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Błaszczak, pełniący obowiązki szefa urzędu do spraw kombatantów i osób represjonowanych Jan Józef Kasprzyk oraz prezes Instytutu Pamięci Narodowej doktor Jarosław Szarek. 

Dziesiątego września w Okopach na grobie rodziców księdza Jerzego Popiełuszki delegacje złożą kwiaty, następnie obchody przeniosą się przed dom rodzinny kapłana, gdzie po wystąpieniach oficjalnych odprawiona zostanie msza święta. Odbędzie się także koncert w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku oraz występ Marcina Stycznia wraz z zaproszonymi artystami. Uroczystości zakończy zwiedzanie rodzinnego domu kapłana. Polskie Radio jest patronem medialnym wydarzenia.

REKLAMA

Od 1980 roku ksiądz Jerzy Popiełuszko pełnił posługę w parafii świętego Stanisława Kostki w Warszawie. Był kapelanem NSZZ "Solidarność". Po wprowadzeniu stanu wojennego odprawiał w kościele świętego Stanisława Kostki comiesięczne msze za ojczyznę, gdzie głosił patriotyczne kazania. 18 października 1984 roku został uprowadzony i zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa. W 2010 roku został beatyfikowany przez papieża Benedykta XVI. 

fc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej